Ger ut bok kring sin forskning om matsvinn och förpackningar

PUBLICERAD: 16 november 2022
UPPDATERAD: 25 januari

Karlstad-forskarna Fredrik Wikström och Helén Williams har gett ut en bok med rön kring sin mångåriga forskning i ämnet matsvinn och förpackningar. (Bild Linn Malmén)|

Fredrik Wikström och Helén Williams, forskare vid Karlstads universitet, har i många år studerat matsvinn och förpackningar och blivit globalt erkända experter i ämnet. Nu har de sammanfattat sina rön och slutsatser i boken ”Stoppa matsvinnet! En förpackad lösning”.

I över 30 år har Fredrik Wikström och Helén Williams forskat om miljö- och hållbarhetsfrågor och förpackningens roll för minskat matsvinn. De har genomfört och publicerat flertalet studier och samarbetat med forskare runt om i hela världen för att utveckla och sprida kunskap kring matsvinn. Och nu kan alltså allmänheten ta del av resultaten i deras nyutkomna bok.

”Det är viktigt att fler på ett lättillgängligt sätt kan ta del av kunskaperna om matsvinn och inte minst förpackningens roll för att minska matsvinnet. Det är betydelsefullt både för att minska trycket på miljön och för den egna plånboken”, säger Fredrik Wikström, professor i miljö- och energisystem.

Förpackningar har en funktion och betyder mer för matsvinnet än de flesta tror. I slutändan är det människors faktiska beteenden som avgör hur mycket mat som faktiskt slängs och för att få bukt med matsvinnsproblematiken krävs ett paradigmskifte i hur vi ser på förpackningar, menar Fredrik Wikström och Helén Williams.

”Förpackningar ses ofta som något enbart ont ur miljösynpunkt. Många glömmer den goda sidan – att förpackningar, som skyddar maten och ökar hållbarheten, minskar miljöpåverkan om maten inte slängs eftersom det då behöver produceras mindre mängder mat. Men för att verkligen minska den totala miljöpåverkan måste förpackningens onda och goda sidor balanseras mot varandra”, säger Helén Williams, docent i miljö- och energisystem.

Boken vänder sig till alla som i sin yrkesroll kommer i kontakt med förpackningar men också till en miljöintresserad allmänhet. Förutom att förklara bakomliggande orsaker till matsvinnet, så ger författarna praktiska tips och vägledning för hur man som producent och konsument kan minska svinnet.

”Generellt behöver vi värdera maten högre i samhället. Vi hoppas att producenter och handlare börjar fundera på hur de kan hjälpa konsumenterna att minska sitt matsvinn. Men för att det ska hända måste också konsumenter efterfråga denna typ av tjänster och inte bara titta på lägsta jämförelsepris. Det kan ibland till exempel vara lönsamt att köpa mindre förpackningsstorlekar, även om de är dyrare, om det resulterar i att mindre mat slängs. Det finns många tips till ett minskat svinn. En bra start är att börja observera vilken mat som slängs och varför, sen är bollen i rullning”, säger Fredrik Wikström och Helén Williams.

———————————————–
Boken ”Stoppa matsvinnet! En förpackad lösning” är utgiven av förlaget Fri Tanke.
Författarna Fredrik Wikström och Helén Williams är båda verksamma vid Centrum för tjänsteforskning (CTF) samt ämnet miljö- och energisystem vid Karlstads universitet och hör till de ledande forskarna i världen när det kommer till förpackningar och matsvinn.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Storsatsning på dryckesmuggar i retursystem i Glasgow

Vi har berättat om flera retur/återanvändningssystem för kaffekoppar och andra matserveringsbehållare. Även om många av dessa hade bredare ambitioner på regional eller till och med nationell skala (vilket inte fungerade) är trenden på senare tid att "Closed Loop"-system rullas ut i en mer lokal miljö som en stad eller på en större plats.
Glasgow

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Handeln kämpar med att göra oss konsumenter nöjda, till exempel genom att minska mängden plast, ett material som vi tydligen inte gillar. Ett exempel är den vakuumpackade köttfärsen som spar mycket material jämfört med packning på plasttråg. I England har flera av de stora kedjorna börjat med detta, till exempel Iceland Foods, som nu väljer att återgå till det gamla vanliga. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland

Metsä kan komma att stoppa produktion av vit kraftliner i Husum

Metsä Board letar alternativ till tillverkningen av vit kraftliner i Husum. En omställning kan vara klar under år 2027.
Metsä husumx