Om Packnews

Packnews har i mer än 15 år förmedlat nyheter och aktuell information inom förpackningsområdet. Det betyder att vi bevakar allt inom förpackningar och design, maskinell utrustning, etiketter, förpackningstryck och märkning. Vi tar upp ämnen inom materialval, miljö och hållbarhet. Vi följer både den tekniska och affärsmässiga utvecklingen i denna föränderliga bransch.

Packnews finns i Sverige, Finland, Norge och Danmark där nyheterna publiceras på respektive lands språk, vilket är unikt.

Packnews nyhetsbrev skickas ut två gånger i veckan.

Packnews ges ut av förlaget AGI Media AB i Malmö, som också ger ut tidningen Packnews (tidigare nord emballage) som med sina 89 år är en av världens äldsta förpackningstidningar.

AGI Media AB ger även ut tidningen Sign&Print och arrangerar Sign&Print-mässor i Sverige, Danmark, Finland och Norge. För mer information om företagets mässor och andra nyhetssajter besök agi.se.

Packnews chefredaktör – Bo Wallteg – nås på bo.wallteg@agi.se.

Kontakt

Kontakt- och besöksadress
AGI Media AB
Altonagatan 5
211 38 Malmö

Ekonomi / Försäljning
Daniel Wahlgren
COO / Försäljning
+46 763 17 80 91
daniel.wahlgren@agi.se
daniel
Madeleine Pålsson
Ekonomi & Administration
+46 733 10 29 98
ekonomi@agi.se
Madeleine-2023-red
Redaktion
Bo Wallteg
Chefredaktör / Sälj
+46 703 20 71 63
bo.wallteg@agi.se
Bo 2023
Anja Degerholm
Redaktör
+46 793 47 84 92
anja.degerholm@agi.se
anja
Roger Stormo
Redaktör
roger.stormo@agi.no
roger
Søren Winsløw
Redaktör
+45 61 22 59 97
sw@agi.dk
soren
Sari Jarvinen
Redaktör
+358 50 5460 555
sari.jarvinen@toimitus.net
Sari Järvinen 2024 1
IT / Traffic
Hendrik van den Born
Art director
hendrik.vdborn@agi.se
hendrik-732x1024
Christian Wallteg
Projektledare / Grafisk design
+46 704 13 50 10
christian.wallteg@agi.se
Christian-web-2023
Emil Hammarström
IT / Traffic
emil.hammarstrom@agi.se
Emil-web-2023

Packnews nyhetsbrev

Mest lästa

Coopx
Coop ersätter kartong med plast
alga 1x
Notpla och Duni Group lanserar sjögräsbelagda livsmedelsförpackningar
Arlax
Med kombinationen papper och plast sparar Arla 32 ton plast om året
Avfallx
Dow och Procter & Gamble utvecklar ny återvinningsteknik
coke1
Coca-Colas flaskor blir lättare och sparar 3 miljoner ton PET i Nordamerika
Marbachx
Marbach får fotfäste i Skandinavien via köp av Stållinjestans Laserform