Avisera lanserar webbshop där kunderna kan designa själva

PUBLICERAD: 26 februari 2020
UPPDATERAD: 25 januari

I Aviseras nya webbshop kan kunderna e-handla ett utvalt sortiment av förpackningsprodukter, vilka alla är klimatneutrala och återanvändbara eller tillverkade av återvunnet material. (Bild Avisera)|”Vi vill att det ska vara enkelt att beställa förpackningar med tryck”, säger marknadschef Mariella Zalbo Lundgren och VD Peter Lundgren. (Bild Avisera)

Stockholmsbaserade förpackningsföretaget Avisera AB tar nu ett stort steg mot digitalisering och lanserar en e-handelsplats, där kunden kan beställa påsar, förpackningar och trycksaker online och även själv designa, välja färg, logotyp, mm.

”Vi vill att det ska vara enkelt att beställa förpackningar med tryck. Idag lever vi i en värld där man vill ha snabba svar och inte nödvändigtvis vill plocka upp telefonen för att lägga en beställning. I den nya e-handeln ger vi besökaren möjligheten att själv designa, välja färg, placera sin logotyp och smidigt beställa sina egna produkter”, säger Aviseras VD Peter Lundgren, som drivit projektet att utveckla Aviseras webbsida.

”Vi vill att det ska vara enkelt att beställa förpackningar med tryck”, säger marknadschef Mariella Zalbo Lundgren och VD Peter Lundgren. (Bild Avisera)

Avisera är välkända för ett brett sortiment och skräddarsydda förpackningslösningar. I företagets nya webbshop ligger fokus på ett enklare sortiment som genomsyras av hållbarhet. Avisera skriver i ett pressmeddelande att samtliga produkter i webbshopen som minimum är klimatneutrala, tillverkade av återvunnet material eller återanvändbara.

”Vi upplevde att det fanns ett glapp på marknaden, när det kommer till att beställa förpackningar online. Tryckta reklamartiklar med snabb leverans och låga priser finns det gott om, men vi kände en avsaknad av en e-handel där produktfokus faktiskt ligger på miljövänlighet och kvalitet. Vi har satt upp en hög lägstanivå för hållbarhet på alla våra produkter och man kan känna sig trygg med den vetskapen när man handlar av oss”, säger Aviseras marknadschef Mariella Zalbo Lundgren.

För de kunder, som vill ha en personlig kontaktperson, vidareutvecklar Avisera dessutom sitt vanliga arbetssätt. I konceptet ”Avisera Customized” ska företagets förpackningsexperter arbeta i nära samarbete med kunder som behöver personlig service och konsultation eller hjälp med nya konstruktioner och designutmaningar. etc.

Senaste nytt

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Det är inte ovanligt att etikettproducenter även tillverkar falskartong i lite mindre storlekar i sina pressar. Detta återspeglas nu på årets Labelexpo Europe som utökas till att omfatta teknik för falskartong.
lsbel
Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

När det krävs vassa verktyg eller hjälp för att öppna en medicinburk eller livsmedelsförpackning är något fel. För många reumatiker är detta vardag – men en ny undersökning från Novus visar att problemen med svåröppnade förpackningar är utbredda i hela befolkningen. Det kommer kanske inte som en nyhet för oss i branschen? Öppningsbarhet har ju diskuterats sedan 1960-talet.
uk-enkat-utvaldx
Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback