Scandinavian Streckkod Systems köper Märkmetoder

PUBLICERAD: 6 juni 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Med förvärvet av Märkmetoder AB följer agenturen för Citronix bläckstråleskrivare.

Scandinavian Streckkod System AB, som har 40 år i märkningsbranschen och levererar lösningar och tjänster kring streckkoder; utskriftslösningar, etiketter, streckkodsläsare, handdatorer mm., förvärvar märkningsföretaget Märkmetoder AB, som funnits på den svenska marknaden sedan 2004 och är specialister på industriell märkning.

Märkmetoder tillhandahåller maskiner för bläckstrålemärkning, etikettskrivare, samt förbrukningstillbehör, service och support för industriell märkning. Företaget har bland annat agenturen för bläckstråleskrivare under varumärket Citronix.

Streckkod System skriver i ett pressmeddelande att förvärvet stärker företagets erbjudande av lösningar och produkter och att respektive företags kompetens och erfarenhet kompletterar varandra på ett mycket bra sätt.

 

 

Senaste nytt

Julfilmen börjar i dur och slutar i moll

Infinitum i Norge ansvarar för retursystemet för plastflaskor. Dryckestillverkare och dagligvaruhandeln äger systemet. Nu har Infinitum lanserat en tecknad film med Disneykänsla som börjar idylliskt men slutar i katastrof. Syftet är naturligtvis att få fler att panta sina flaskor.
Infinitum_mus-flytter-inn-i-flaske-1024x576
Julfilmen börjar i dur och slutar i moll

FrontPac fortsätter investera - ny arkmaskin på plats i Arlöv

Förpackningstillverkaren FrontPac i Arlöv fortsätter att investera. Senast vi skrev om företaget handlade det om köpet kartongkonverteringsföretaget Kafab i Simlångsdalen (nu FrontPac Simlångsdalen) och nu har företaget mångmiljonsatsat på en maskin för arkning av papper som levereras på rulle. Arkning talas det inte så mycket om, trots att det är en viktig del i produktionsprocessen.
Hela maskinen
FrontPac fortsätter investera – ny arkmaskin på plats i Arlöv

Fördubblad global bioplastkapacitet förväntas till 2030 enligt EUBP

Bioplastorganisationen European Bioplastics (EUBP) har publicerat sin rapport över marknadsutsikterna för den globala bioplastmarknaden de kommande fem åren. I rapporten förutspår EUBP att den globala produktionskapaciteten för biobaserad plast kommer att vara fördubblad år 2030.
EBP Conference 2025 / 20251203 Berlin
Fördubblad global bioplastkapacitet förväntas till 2030 enligt EUBP

Ishida har köpt svenska RobotGrader i Mölndal

Ishida som är leverantör av helhetslösningar för vägning, packning och kvalitetskontroll, har köpt den svenska experten på robotautomation, RobotGrader AB baserat i Mölndal. Detta efter många års nära samarbete.
Sverre Stenbom (Left), Darren Chandler (Right), and RobotGrader Team (Back)x
Ishida har köpt svenska RobotGrader i Mölndal

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback