Världens lättaste PET-flaska för matolja tillverkas av Sidel

PUBLICERAD: 23 maj 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Den nya lättviktsflaskan till Algar Agros matolja rymmer 0|9 liter

Globala Sidel, som ingår i Tetra Laval-gruppen och som är en ledande  leverantör av formblåsningsmaskiner och kompletta fyllningslinjer för dryckesförpackningar i PET, säger sig ha tillverkat världens lättaste PET-flaska för matolja. Flaskan, som producerats i samarbete med brasilianska matoljetillverkaren Algar Agro, rymmer 0,9 liter, men väger endast 14 gram.

Tillsammans med det brasilianska företaget arbetade Sidels tekniker för att utveckla en formblåsningsteknik, som väsentligt kunde reducera vikten hos Algar Agros befintliga matoljeflaska. Resultatet blev en viktminskning från 18 till 14 gram, motsvarande 22 procent.

Med den nya, lättare flaskan har Algar Agro reducerat såväl sina produktionskostnader som kostnader för förpackningar och transporter.

Algar Agro säger att man valde Sidel som leverantör tack vare företagets erfarenhet och kompetens samt för de konkreta förslag, som Sidel kunde presentera redan under de inledande diskussionerna kring en lättviktsflaska.

 

 

Senaste nytt

Läs vidare