Sydöstbagarn första bageri att använda Retursystems lådor

PUBLICERAD: 26 augusti 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Sydöstbagarns bröd och andra produkter levereras nu i Svenska Retursystems återvinningsbara returlådor i plast.

Sydöstbagarn, som ägs av konsumentföreningarna i sydöstra Sverige och har sitt bageri i Kristianstad, blir första brödtillverkare, som ansluter sig till dagligvarubranschens gemensamma retursystem och använder Svenska Retursystems plastlådor. Sydöstbagarns produkter finns i södra Sverige i Coops butiker och hos kommuner, landsting och privata kunder.

Beslutet att ansluta sig till dagligvarubranschens gemensamma retursystem togs i samband med att Sydöstbagarn ser över hela sin logistik . För att effektivisera och hållbarhetsanpassa sin logistik levererar man nu sina produkter i Svenska Retursystems returlådor i plast till Coops färskvaruterminal i stället för att som tidigare köra ut produkterna direkt till butik i egna backar.

”Att gå över till returlådor har varit mycket smidigt och vi skickar allt från matbröd till tårtor med lådorna. Den stora fördelen är att vi slipper den dyra återtagningen, som vi hade med våra egna plastbackar”, säger Daniel Magnusson, VD på Sydöstbagarn.

Grundidén med retursystemet är att branschens distribution ska ske i gemensamma returlådor, som kan användas om och om igen. Syftet är att förenkla, effektivisera och miljöanpassa lastbärarflöden i dagligvarubranschen. 

”Vi är glada över att Sydöstbagarn har valt att gå över till returlådor och hoppas att det inspirerar fler tillverkare av bröd att testa vårt hållbara retursystem”, säger Marianne Modalen, Key Account Manager på Svenska Retursystem.

Svenska Retursystems returlådor tillverkas av tålig, återvinningsbar plast och kan användas i 15 år utan att kvaliteten påverkas. När en returlåda är trasig och inte längre går att laga mals plasten ned och återanvänds vid tillverkning av nya returlådor.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Stora Ensos nya megaanläggning för falskartong har startat produktionen

Stora Ensos nya linje för konsumentförpackningskartong vid Uleåborganläggningen i Finland har påbörjat produktionsupptrappningen. De första kundleveranserna väntas under andra kvartalet 2025.
Stora Ensox

Gaia Biomaterials hoppas på sambatakter i Brasilien via nya agent

Gaia Biomaterials som tillverkar ett kalkbaserat alternativ till plast, har utsett MFI Polymers till agent i Brasilien. Företaget leds av Mercia Fernandes som är doktor polymerteknik och är specialiserad på hållbara polymerlösningar.
Gaiax

Är det här greenwashing Lego?

Lego är inne i en period där man byter ut sina plastpåsar med klotsarna som ligger i en kartongförpackning. Man byter till papperspåsar av miljöskäl, men hur är det egentligen? I Holland har en miljökämpe testat papperspåsarna.
Lego1x

Herrljunga Musteri byter från plast till plast i förpackningar för ingefärashots

Herrljunga Musteri har lanserat sina ingefärashots i en alternativ förpackningslösning. Man har gått från de små PET-flaskorna till påsförpackningar. Det är följden av att retursystemet inte kan hantera flaskor med så låg volym som gäller för shotsen.
Herrljungax