
Förra året startade företaget Fibu AB en mindre produktionslinje för tillverkning av stötskyddsprodukter av skummad träfiber. Under hösten vann man ett förstapris i Packnorth Award för denna produkt. Nu har det skapats förutsättning för att accelerera verksamheten. Med stöd från det internationella investmentbolaget Elof Hansson Holding ser Fibu nu möjligheter att nå en global marknad med sina biobaserade produkter.
– En fantastisk möjlighet för oss, säger Majid Alimadadi, vd och medgrundare av Fibu AB. Fibus produkter är baserade på träfiber sprungna ur forskning och utveckling med en värdedriven vision om att minska plastföroreningar och växthusgasutsläpp.
Applikationsmöjligheterna är stora – bland annat inom förpacknings-, bygg- och möbelindustrin.
– Initialt är vårt fokus främst på förpackningsapplikationer. Materialet är tillverkat av förnybara råvaror som är helt biologiskt nedbrytbart, producerat utan att använda några skadliga tillsatser, säger Majid.
– Investeringen är en fantastisk möjlighet för oss. Med Elof Hanssons omfattande erfarenhet av skogsprodukter är de rätt samarbetspartner för oss. Ur vårt perspektiv är det inte bara pengar som är betydelsefulla vid en investering. Med Elof Hansson säkerställer vi en god tillgång till råvaror samt bra förutsättningar för att ta våra produkter till en global marknad, säger Majid.

– Att investera i Fibu stämmer väl överens med Elof Hanssons strategi för tillväxt genom att utöka vårt erbjudande med ytterligare fokus på hållbarhet. Vi ser fram emot att stötta Fibus resa mot att kommersialisera sina produkter ytterligare, säger Staffan Nordin, Director Business Development, Elof Hansson Group.
– Planen för det kommande året är att nå ut på marknaden i större skala och vi har dialog med flera företag, stora som små, vars olika förpackningsbehov vi kan fylla. Vi har också en spännande diskussion med ett internationellt välkänt varumärke, säger Majid.
Under det senaste året har Fibu och Sting Bioeconomy arbetat nära tillsammans.
– Sting Bioeconomy har varit mycket hjälpsamma i att sätta oss i kontakt med rätt partners vid rätt tidpunkt, fortsätter Majid.
Sting Bioeconomy stöttar affärer och idéer som utgår från hållbarhet och som främjar användandet av förnybara resurser. Bioekonomi helt enkelt.
Fibu har redan bevisat att deras skyddande förpackningsapplikationer tillverkade av träfiber är kommersiellt gångbara. Produkterna redan säljs genom e-handel och direkt till kunder.