Planerar återvinningsanläggning för plastförpackningar i Motala

PUBLICERAD: 21 augusti 2017
UPPDATERAD: 25 januari

”Det känns jättekul och spännande”

Förpacknings- och Tidningsinsamlingen (FTI) planerar att bygga en stor återvinningsanläggning för plastförpackningar i Motala.
Anläggningen är tänkt att uppföras i Electrolux och Domestics gamla lokaler i staden och FTI hoppas att ombyggnaden kan påbörjas i början av nästa år.

FTI skriver i ett pressmeddelande att man en längre tid planerat för en egen anläggning för återvinning av plastförpackningar. De gamla fabrikslokalerna i Motala ansågs lämpliga för ändamålet och efter en process med tillståndsprövning, samrådsmöten och miljöprövningar har Plastkretsen, som är en del av FTI, ansökt om och nu erhållit miljötillstånd av länsstyrelsen i Östergötland. Därmed kan man gå vidare med planeringen av en återvinningsanläggning.

”Det känns jättekul och spännande. Att vi fått tillståndet är ett helt avgörande steg, för att vi ska kunna gå vidare i planeringen. Nu ska våra jurister granska villkoren för tillståndet och i oktober hoppas jag kunna förelägga ärendet för beslut i styrelsen”, säger Kent Carlsson, VD på FTI.

Arbetena i lokalerna i Motala handlar bland annat om anpassningar av byggnaden samt förbättrad ventilation och el. Första etappmålet är anläggningen ska kunna provköras i slutet av hösten nästa år. Återvinningsanläggningen beräknas vara i full drift under 2019 och på sikt, när anläggningen är fullt utbyggd, väntas den kunna erbjuda långt över 100 arbetstillfällen.

 ”Vi arbetar ständigt för att öka möjligheterna till återvinning och en egen anläggning är en av fler lösningar, som vi planerar genomföra, för att möta kommande efterfrågan. Logistiskt sett ligger Motala bra till. Det är jättefina lokaler vi får tillgång till med bra kommunikationer. Inte minst viktigt är att det dessutom finns bra arbetskraft i området”, säger Kent Carlsson.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Trump vill inte ha ett ”löjligt stöd för papperssugrör”

Stort och smått, så kan man utan tvekan sammanfatta Donald Trumps inledning på presidentperioden. Nu är sugrören i fokus!
sugrörx

Storsatsning på dryckesmuggar i retursystem i Glasgow

Vi har berättat om flera retur/återanvändningssystem för kaffekoppar och andra matserveringsbehållare. Även om många av dessa hade bredare ambitioner på regional eller till och med nationell skala (vilket inte fungerade) är trenden på senare tid att "Closed Loop"-system rullas ut i en mer lokal miljö som en stad eller på en större plats.
Glasgow

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Handeln kämpar med att göra oss konsumenter nöjda, till exempel genom att minska mängden plast, ett material som vi tydligen inte gillar. Ett exempel är den vakuumpackade köttfärsen som spar mycket material jämfört med packning på plasttråg. I England har flera av de stora kedjorna börjat med detta, till exempel Iceland Foods, som nu väljer att återgå till det gamla vanliga. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland