Packbridge Research Forum blir nu mer internationellt

PUBLICERAD: 1 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Jane Bickerstaffe från brittiska Incpen blir första internationella forskare som talar på Packbridge Research Forum.

Packbridge Research Forum är dagen, då den akademiska världen berättar vad man håller på med inom förpackningsforskning. Årets forum arrangeras den 18 maj i Malmö och den här gången har man vidgat ”upptagningsområdet” och även engagerat talare från forskning och institut utanför Norden.

Packbridge Research Forum har på bara några år blivit något av en institution, när det kommer till förpackningsrelaterad forskning. Under en dag presenterar en mängd forskare sina senaste rön. En bra bit över hundra personer, de flesta från industrin, fanns på plats förra året, för att ta del av det senaste. Packbridge Research Forum har helt enkelt blivit en bro mellan akademi, forskning och industrin. 

I år är datumet den 18 maj och platsen nya Quality Hotel View i Hyllie, Malmö.

Programmet börjar nu ta form och för första gången tar talare från ett land utanför Norden plats i talarstolen. Det är Jane Bickerstaffe från brittiska Incpen, som tar upp det alltid lika aktuella ämnet om svårtömda förpackningar på temat ”The Bit at the Bottom

Klara på talarlistan är också Peter Sandberg från SP, som kommer att tala om ”Innovation kring användarupplevelsen” och Alexander Bardenstein från danska DTI vars presentation har titeln ”Sustainable materials for food packaging applicatons”. 

Flera ytterligare talare har bekräftat sitt deltagande, men rubrikerna på deras föredragningar är ännu inte klara.

En uppdaterad information kommer inom kort att finnas på www.packbridgeresearchforum.com

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.