Packbridge Research Forum blir nu mer internationellt

PUBLICERAD: 1 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Jane Bickerstaffe från brittiska Incpen blir första internationella forskare som talar på Packbridge Research Forum.

Packbridge Research Forum är dagen, då den akademiska världen berättar vad man håller på med inom förpackningsforskning. Årets forum arrangeras den 18 maj i Malmö och den här gången har man vidgat ”upptagningsområdet” och även engagerat talare från forskning och institut utanför Norden.

Packbridge Research Forum har på bara några år blivit något av en institution, när det kommer till förpackningsrelaterad forskning. Under en dag presenterar en mängd forskare sina senaste rön. En bra bit över hundra personer, de flesta från industrin, fanns på plats förra året, för att ta del av det senaste. Packbridge Research Forum har helt enkelt blivit en bro mellan akademi, forskning och industrin. 

I år är datumet den 18 maj och platsen nya Quality Hotel View i Hyllie, Malmö.

Programmet börjar nu ta form och för första gången tar talare från ett land utanför Norden plats i talarstolen. Det är Jane Bickerstaffe från brittiska Incpen, som tar upp det alltid lika aktuella ämnet om svårtömda förpackningar på temat ”The Bit at the Bottom

Klara på talarlistan är också Peter Sandberg från SP, som kommer att tala om ”Innovation kring användarupplevelsen” och Alexander Bardenstein från danska DTI vars presentation har titeln ”Sustainable materials for food packaging applicatons”. 

Flera ytterligare talare har bekräftat sitt deltagande, men rubrikerna på deras föredragningar är ännu inte klara.

En uppdaterad information kommer inom kort att finnas på www.packbridgeresearchforum.com

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback