På Labelexpo visade Raflatac hur man använder etikettspill

PUBLICERAD: 17 oktober 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Stora rullar med urstansat linermaterial och annat etikettspill samlades i UPM Raflatacs monter på Labelexpo i Chicago.

Vid årets Labelexpo i Chicago visade finska UPM Raflatac på ett handgripligt sätt hur man kan ta tillvara och utnyttja det spill som uppstår vid etiketthantering. Raflatac hade nämligen ingått ett avtal med mässarrangören, som innebar att allt spill, som uppstod hos utställarna i form av makulerade etiketter, releasematerial och urstansat linermaterial samlades in och placerades i en speciell ”avfallsavdelning” i UPM Raflatacs monter på mässan.

Med det här greppet ville Raflatac visa hur enkelt det är att ta tillvara etikettspillet och i stället för att låta det gå till deponi kan det användas till nya produkter eller skickas till återvinningsanläggningar och omvandlas till värdefull energi.

UPM Raflatac är en föregångare i etikettvärlden, när det gäller att tillhandahålla lösningar för effektivt insamlande och utnyttjande av etikettspill och den stora Labelexpo-mässan i Chicago blev ett bra tillfälle för den globala finska etikettmaterialtillverkaren att visa hur man i praktiken kan tillämpa företagets devis: ”Zero Waste to Landfill”.

”Vårt mål var att visa att det finns alternativa sätt till ansvarsfullt omhändertagande av etikettspill. Och vi gjorde ett bra jobb och utbildade många besökare, som stannade till vid vårt avfallsområde i montern. Vårt initiativ visade på olika möjligheter hur man kan utnyttja spillet som en resurs för att tillverka nya produkter eller omvandla det till värdefull energi”, säger Tyler Matusevitch, som är uthållighetsansvarig för UPM Raflatac Americas.

 

 

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX