Nytt etikettmaterial förenar det bästa från PE och PP

PUBLICERAD: 24 november 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Raflatacs nya etikettmaterial Raflex PRO är lämpligt till no-label-look-applikationer på runda och formade behållare.

Finska etikettmaterialleverantören UPM Raflatac har utvecklat ett nytt flexibelt etikettmaterial, som är avsett för olika typer av runda och formade förpackningar. Materialet heter Raflex PRO och det sägs förena de bästa egenskaperna hos motsvarande flexibla etikettmaterial tillverkade av polypropen (PP) och polyeten (PE).

PE-baserade etikettmaterial för konturerade och formade förpackningar som flaskor, burkar, etc. är flexibla och klarar exempelvis den påverkan, som uppstår när en produkt ska klämmas ut från en förpackning, medan PP-baserade etikettmaterial är lämpligare för stela förpackningar, där de ger etiketter med maximal transparens och högsta glans. Båda materialen är överlägsna pappersbaserade etikettmaterial, men deras olika egenskaper begränsar användningsområdena.

Men nu säger sig Raflatac ha utvecklat ett material som förenar de två plastmaterialens egenskaper och erbjuder både flexibilitet och transparens och möjliggör etikettapplicering på ett flertal olika typer av formade förpackningar.

Raflatac skriver i ett pressmeddelande att Raflex PRO möjliggör högkvalitativa no-label-look-etiketter i applikationer, där PP-baserat etikettmaterial annars skulle vara för stelt, och kombinerar utmärkt finish med god formbarhet. Materialet är idealiskt till profilerade och semi-klämbara förpackningar inom hygien, egenvård, livsmedel, drycker, m fl. och etiketterna är motståndskraftig mot kemikalier och klarar fysiska påfrestningar även under krävande förhållanden. 

 

 

Senaste nytt

Ketchupförpackning som "exploderar"

Det holländska designföretaget Akarton har tagit fram en kampanjförpackning till det likaledes holländska företaget Hela och deras Hela Tomaten Ketchup. Lösningen visar hur innovativ design och funktionalitet kan mötas. Med en sfärisk design som öppnas som öppnas på ett sätt som ser ut att den exploderat sätter denna förpackning en ny standard inom livsmedelsindustrin säger företaget. Hela fokuserar på nu på konsumentmarknadsföring genom influencers.
Akarton_VM3_25_opening.1x

Smarta nya funktioner minskar manuellt prepressjobb

Adobe integrerar så kallad prepressintelligens i sjätte generationen av ripprogrammet Adobe PDF Print Engine 7. Det gör det lättare att utnyttja den fulla potentialen i tryckpressar med utökat färgspektra. Prepressavdelningarna kommer också slippa öppna och konvertera orginalfiler från Photoshop/Illustrator till PDF manuellt.
Adobe 1

Danskt företag blir ägare till Karl Hedin Emballage

Ägarna till AB Karl Hedin Emballage och Dansk Træemballage A/S (DTE) har tecknat ett avtal som innebär att DTE förvärvar 100 procent av aktierna i AB Karl Hedin Emballage med dotterbolag. Tillträdet sker den 9 maj 2025.
Hedin

Möjlig brist på råvara till sträckfilm enligt PackIndx

Turbulensen kring Donald Trumps tullar ser ut att påverka råvarutillgång på vissa material och då främst C4 (Butene) som bland annat används för tillverkning av sträckfilm av standardkvalitet.
triofilm

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX