Ny bioplast till livsmedel

PUBLICERAD: 4 juli 2013
UPPDATERAD: 24 januari

K2013 förhandsinformation

Celanese Clarifoil_ Tiefziehfolie

Företaget Celanese är specialiserat på kemiskt framställda material och kommer i år att delta för första gången på k-mässan. Där representeras företaget av Ticona som är dividion varumärket för kvalificerade polymerer.

Maria Ciliberti från Celanese, presenterade Clarifoil, cellulosa-di acetat en folie för djupdragning som produceras ur naturliga biologiska råvaror.

De viktigaste egenskaperna hos cellulosaacetat är den är ett naturligt lättberabrbetat material som kan bearbetas på samma sätt som andra termoplaster, med djupdragning etc. Den kan formas till film, skivor eller fiber och den är helt genomskinlig. Den klarar också hygienkraven för livsmedelskontakt.

– Vi komemr att visa detta material men också andra spännande tillämpningar, t ex Mission Icefox, berättar Maria Giliberti.

Det projektet visar en skidfärd över Spetsbergen med en pulka av polymermaterial från Ticona. Temperaturen sjönk under- 50 grader.

Celanese Maria

Maria Giliberti
 
Celanese Pulka_auf_der_Mission_Icefox (2)
Bild från Mission Icefox,
den första pulkan av polymer som klarat kylan i Spetsbergen

Läs vidare

Svenskt företag väljer Herma

Kryddhuset sätter in en etikettmaskin från Herma i sin produktionslina som ska underlätta att göra snabbare omställningar till olika produktkampanjer.
HERMA_kryddhuset

Ny robotgeneration på K ’

Wemo-Linear-robots

Förhandsinformation inför K'13

K2013-info-low

Plast minskar klimatgaserna

Ertl-low

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x