Förhandsinformation inför K'13

PUBLICERAD: 4 juli 2013
UPPDATERAD: 24 januari

 

K-mässan low

Den tyska plastmässan K 13 har bjudit in till förhandsinformation om utställningen i höst. Mässan arrangeras av Messe Düsseldorf, som även arrangerar Interpack, världens största förpackningsmässa. Även plastmässan har gigantiska dimensioner med över 3000 utställare och en samlad utställaryta på 170.000 m2.

Syftet med är att visa trenderna inom plastindustrin och ge en försmak på vad som kommer att visas på mässan den 16 – 23 oktober i höst.

K2013 info - low

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Svenskt företag väljer Herma

Kryddhuset sätter in en etikettmaskin från Herma i sin produktionslina som ska underlätta att göra snabbare omställningar till olika produktkampanjer.
HERMA_kryddhuset
Svenskt företag väljer Herma

Ny robotgeneration på K ’

Wemo-Linear-robots
Ny robotgeneration på K ’

Plast minskar klimatgaserna

Ertl-low
Plast minskar klimatgaserna

Lättare bearbeta bioplaster

VINNEX_Biopolymers_packaging
Lättare bearbeta bioplaster