Mondi och Tesco samarbetar i cirkulärt förpackningssystem

PUBLICERAD: 8 mars 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Tescos bärkassar tillverkas i Mondis kraftpapperskvalitet Eco Vantage – som i sin tur tillverkas av återvunnen wellpapp från Tesco… (Bild Mondi)|Paulus Goess är försäljningsdirektör för Mondis specialkraftpapper. (Bild Mondi Group)

Förpackningstillverkaren Mondi och detaljhandelsjätten Tesco har inlett ett unikt cirkulärt samarbete, där Tesco använder bärkassar tillverkade av Mondis papperskvalitet Eco Vantage och Mondi i sin tur tillverkar Eco Vantage av återvunnen wellpapp från Tesco…

I sin fabrik i Tjeckien tillverkar Mondi sin kraftpapperskvalitet Eco Vantage. I pappret blandas färska fibrer med återvunna fibrer från wellpapp, som kommer från Tesco och av kraftpappret tillverkas återvinningsbara shopping- och bärkassar åt Tesco. Detta cirkulära system är ett perfekt exempel på hur tillverkare och användare kan samarbeta och göra förpackningsavfall till en ny och värdefull resurs.

Paulus Goess är försäljningsdirektör för Mondis specialkraftpapper. (Bild Mondi Group)

”Vi har samarbetat med Tesco i mer än två år i detta projekt med syftet att använda Tescos pappersbaserade förpackningsavfall för att skapa en stark kvalitetsbärkasse, som kan återanvändas flera gånger och därefter återvinnas till hundra procent och bidra till en cirkulär ekonomi”, säger Paulus Goess, försäljningsdirektör för Mondis specialkraftpapper.

Det här är första gången som Tesco samarbetar direkt med en förpackningstillverkare för att omvandla sitt pappersavfall till en ny och förnybar förpackningsprodukt för egen användning.

Tesco har nu introducerat sina Mondi-tillverkade bärkassar i ett första pilottest i Ungern, Polen, Tjeckien och Slovakien.

”Det är viktigt för oss att minska och återanvända vårt förpackningsavfall. Vårt mål är att göra alla förpackningar 100 procent återvinningsbara till år 2025 och det är spännande att vi nu kunnat skapa ett cirkulärt system där fibrer från vårt wellpappavfall återfinns i våra bärkassar!”, säger Nóra Hevesi, kommunikationschef på Tesco Ungern.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Ishidas Europes nyckelroll i Maple Leafs jättelika kycklingfabrik

I samarbete med Maple Leaf Foods, en av Kanadas ledande kött- och fjäderfäproducenter, har Ishida Europe spelat en nyckelroll i etableringen av Maple Leaf Foods nyligen öppnade fabrik för kyckling i London, Ontario. Det är en stors satsning värd C$772 miljoner.
Ishida - Maple Leaf 3x

Ärlighet varar längst för Gbgt Box

Gbgt Box menar att ärlighet är en nyckel till framgång. För något år sedan vann man ett Guldägg för Atmosphere, en serie förpackningar i varandra, typ den ryska dockan, där man nog beskrev ingående material och förpackningens CO2 generering. Nu kommer nästa serie som man kallar Honest Packaging.
GBGT-321-1-scaledx

Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.
tetra lastbilx

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx