Lexit Group bygger ut sitt etikettryckeri i Göteborg

PUBLICERAD: 24 februari 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Etikettryckeriet hos Lexit i Göteborg är i dag på 3.500 kvadratmeter|men ska byggas ut med ytterligare 2.500 kvadratmeter.

Norska Lexit Group växer på etikettområdet och för att klara en framtida efterfrågan ska man nu bygga ut sitt etikettryckeri i Göteborg med 2.500 kvadratmeter. Det skriver packnews.no
Tryckeriet i Göteborg är för närvarande på 3.500 kvadratmeter, men efter utbyggnaden kommer lokalerna att omfatta hela 6.000 kvadratmeter.

”Kapaciteten i Göteborg har stundtals inte räckt till och därför finns det ett behov av att utöka maskinparken och anställa mer personal’”, säger försäljningschefen Jostein Sæter i Lexit Group AS.

Med större lokaler kommer man att investera i maskinparken vid Göteborgstryckeriet, bland annat med maskiner för etikettapplicering med InMouldLabelling (IML).

”Nu ska vi kunna täcka marknadens behov i flera år framåt  och målet är att inom en 3 – 5-års period komma upp i en omsättning för etikettavdelningen på cirka 250 miljoner kronor”, säger Jostein Sæter.

Lexit Group i Göteborg levererar etiketter till flera stora kunder i Skandinavien.

”Vid årsskiftet undertecknade vi bland annat ett treårskontrakt med Skandinaviens största livsmedelsproducent”, avslöjar Jostein Sæter.

 

 

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX