2015 bytte Zoégas till en tunnare krympfilm baserad på 50 procent återvunnen plast för att hålla kaffeförpackningarna på plats under transport. Nu går kafferosteriet i Helsingborg över till en tunnare krympfilm med målet att spara in 7,25 ton plast årligen.
Kafferosteriet i Helsingborg, en del av Nestlékoncernen, minskar tjockleken på krympfilmen som används för transport med 25 procent, från 40 my till 30 my. Företagets drag beräknas reducera fabrikens årliga plastförbrukning med 7,25 ton.
– Vi ser kontinuerligt över hur vi kan förbättra våra processer och reducera mängden plast vi använder i produktionen. I det här fallet kunde vi utnyttja att det dök upp ett ytterligare förbättrat material på marknaden, säger Dan Fredriksson, förpackningsansvarig på Zoégas, i ett pressmeddelande.
Efter åtgärden 2015, när de skiftade till krympfilm av 50 procent återvunnen plast, gav enligt Zoégas, en minskning av koldioxidutsläppen med cirka 33 ton och fick också följden att fler fabriker inom Nestlékoncernen gick över till det nya materialet.
Den nya krympfilmen har också visat sig ha andra andra fördelar:
– Det tunnare materialet har även gett positiva sidoeffekter i fabriken då våra operatörer numera hanterar 25 procent färre materialrullar vilket är positivt från ett ergonomiskt perspektiv, säger Dan Fredriksson.