Jonas Siljeskär utsedd till ny VD för EPS-koncernen BEWiSynbra

PUBLICERAD: 12 maj 2020
UPPDATERAD: 25 januari

Jonas Siljeskär är ny VD i EPS-koncernen BEWiSynbra Group- (Bild BEWiSynbra)

Jonas Siljeskär är sedan årsskiftet utsedd till ny verkställande direktör för cellplastproducenten BEWiSynbra Group. Han efterträder Rik Dobbelaere, som varit VD sedan maj 2018, då BEWi förvärvade nederländska EPS-specialisten Synbra.

Jonas Siljeskär har varit vice verkställande direktör för BEWiSynbra sedan 17 juni 2019, med fullt ansvar för alla operativa aspekter av företaget, och innan dess var han COO och VD för verksamhetsområdet BEWiSynbra RAW.

”Jag är mycket glad över att Jonas har accepterat befattningen som VD för BEWiSynbra Group. Jonas har varit i vårt företag sedan 2010 och har en stark kommersiell meritlista och stor kunskap om EPS-industrin”, säger Gunnar Syvertsen, styrelseordförande i BEWiSynbra.

”Jag är hedrad över att få möjlighet att leda BEWiSynbra och dess 1.300 kompetenta medarbetare. Vårt företag har förvandlats till en av de största vertikalt integrerade EPS-producenterna i Europa och vi är i framkant i vår bransch när det gäller hållbarhet”, säger Jonas Siljeskär i en kommentar.

Avgående VD:n Rik Dobbelaere kommer att fortsätta som rådgivare inom koncernen och föreslås också att ingå som ny medlem i koncernstyrelsen.

”Jag vill uttrycka min tacksamhet till Rik, för hans värdefulla bidrag till företaget hittills och för att han fortsätter som rådgivare för att säkerställa kontinuitet i vår organisation framöver”, säger Gunnar Syvertsen.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.