Handhållen bläckstråleskrivare introduceras av ACT Logimark

PUBLICERAD: 8 november 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Den handhållna bläckstrålesskrivaren B85 lanseras nu av ACT Logimark. (Bild ACT Logimark)

Märknings- och spårningsföretaget ACT Logimark har lanserat en handhållen bläckstråleskrivare, som skriver datum, klockslag, symboler, texter, bilder, etc samt olika koder som EAN, QR och Datamatrix.

Skrivaren, som är tillverkad av företaget Bentsai, har i ACT Logimarks sortiment fått beteckningen ACT B85 och den är lämplig för märkning av flera olika typer av produkter, som t ex. förpackningar, bygg- och trävaror, etc.

ACT Logimark skriver att den nya bläckstråleskrivaren finns både i en handhållen variant och i en ”in-line”-variant, som monteras på lämplig plats i förpackningslinjen. Skrivaren kan märka med texthöjder upp till 100 millimeter.

ACT B85 passar små och medelstora företag, som har mindre volymer av förpackningar och företag som exempelvis inte vill investera i förpackningar med förtrycka logotyper, mm. ACT Logimark uppger att den handhållna skrivaren är mycket robust och tålig och att den klarar att ha varit overksam i några dagar utan att behöva rengöras vid användning.

”ACT B85 är enkel av använda, ger tydlig märkning och är billig. Märkning med B85 kan i många fall ersätta etiketter på förpackningar”, säger Espen Øverbø, som är försäljningschef hos ACT Logimark i Norge.

ACT B85 kan levereras med en speciell styrskena, som underlättar märkning med den handhållna varianten av skrivaren.

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX