Easyfairs ställer tio mässhallar till myndigheternas förfogande

PUBLICERAD: 19 mars 2020
UPPDATERAD: 25 januari

”För oss är det självklart att vi ska vara en del av den kollektiva insatsen för att bekämpa Covid-19”, säger Eric Everard, VD och grundare av Easyfairs. (Bild Easyfairs)

Med anledning av corona-pandemin har globala mässarrangören Easyfairs beslutat att gratis ställa tio mässhallar i Sverige, Belgien och Nederländerna till lokala och nationella myndigheters förfogande!

”Utvecklingen av Covid-19 och påskyndandet av de åtgärder, som myndigheterna vidtagit för att begränsa dess spridning, har direkt eller indirekt betydande inverkan på hela befolkningen och alla ekonomiska sektorer. Eventbranschen påverkas specifikt, eftersom utställningar och mässor, som planerats för de kommande veckorna, har avbrutits i de flesta länder”, skriver Easyfairs i ett pressmeddelande.

Easyfairs, som organiserar mer än 200 mässor och evenemang över hela världen, äger eller driver 10 utställningshallar i Europa. I den nuvarande corona-situationen utnyttjas dessa anläggningar inte för mässor eller andra event och för att delta i den kollektiva mobiliseringen mot corona-viruset och Covid-19 har Easyfairs meddelat myndigheterna i de tre europeiska länderna att man gratis ställer dessa tio mässhallar till myndigheternas förfogande för att utnyttjas efter respektive myndighets önskan och behov.

De tio aktuella mässhallarna finns i Stockholm (Kistamässan), Göteborg (Åbymässan) och Malmö (Malmömässan), samt i belgiska Gent, Antwerpen, Namur och Mechelen och i nederländska Hardenberg, Gorinchem och Venray.

”Vi är imponerade och berörda av det villkorslösa och breda engagemang som myndigheter och vårdtjänster visar runt om i världen. För vår del är det självklart att vi ska vara en del av den kollektiva insatsen för att bekämpa corona-viruset och ge så mycket lättnad som möjligt till dem, som är direkt drabbade av det. Våra utställningshallar kan rymma tillfälliga hälsocentraler, välkomst- och sorteringsområden för patienter, förvaringsutrymmen för medicinsk utrustning, etc. De myndigheter, som vi har kontaktat, har uttryckt sitt starka intresse för detta förslag, som de utan tvekan kommer att utnyttja vid behov”, säger Eric Everard, VD och grundare av Easyfairs.

Senaste nytt

Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Under sensommaren i år kommer Faller Packaging att börja producera läkemedelsförpackningar i den nya fabriken i danska Horsens. Företaget förverkligar därmed ett projekt som redan aviserades i april 2023: byggandet av ytterligare en produktionsanläggning för Norden. Målet är att möta den ökande efterfrågan.
fallerx
Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Orapac tävlar i Packnorth Award 2025 med förpackning för slipmaskiner

Det finska företaget Oy Orapac ab var med i Packnorth Award förra året. Nu kommer man tillbaka i årets tävling med ett nytt bidrag i kategorin Industriförpackningar.
utvald
Orapac tävlar i Packnorth Award 2025 med förpackning för slipmaskiner

Europeisk plaståtervinning i ett kritiskt läge

Återvinning av plast ses ofta som en lösning i diskussionerna om materialen. Vi kan nog alla vara överens om att det återvinns för lite plast, kraftfulla insatser och investeringar behövs, men återvinningen är inte det enda som gäller inför framtiden. Dessutom ser det för ögonblicket ut som att återvinningskapaciteten i Europa faktiskt minskar. Företagen har stora problem med att hitta avsättning för materialen och klara ekonomin.
Återvinningx
Europeisk plaståtervinning i ett kritiskt läge

UPM Raflatac byter namn

Affärsområdet och rapporteringssegmentet UPM Raflatac byter namn till UPM Adhesive Materials från och med idag, den 12 juni.. Det nya namnet på rapporteringssegmentet kommer att användas från och med delårsrapporten för andra kvartalet 2025.
raf_tim-kirchen-appointment
UPM Raflatac byter namn

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback