Dryckesbägaren som inte behöver något separat lock

PUBLICERAD: 7 mars 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Metsä Boards dryckesbägare Lidloc har en designlösning|som gör att toppdelen kan vikas ner och bilda ett integrerat lock.
|Vikanvisningar på Lidloc gör det enkelt att vika ner och låsa toppdelen på bägaren.

Metsä Board har utvecklat en pappersbaserad dryckesbägare med en unik design, som gör att bägaren kan förslutas utan att man behöver ett separat lock. Bägaren, som fått namnet Lidloc, är avsedd för varma och kalla drycker och den lanserades nyligen på utställningen Packaging Innovations i brittiska Birmingham.

Den patenterade designen av Lidloc baseras på en förhöjd standardmugg, som viks och låses och på så sätt får ett integrerat lock. Den innovativa lösningen tar helt bort behovet av ett separat plastlock och kommer att förändra sättet att producera, använda och återvinna pappmuggar.

Lidloc-konceptet presenterades för en speciellt inbjuden publik på Packaging Innovations av Metsä Boards design- och innovationschef Cyril Drouet.

”Vi har utformat Lidloc till att vara en konstruktion i ett stycke, vilket eliminerar behovet av ett separat plastlock. Med hjälp av en säker ´lås-lock´-design är muggen enkel att vika ihop. Det integrerade locket är tätt och ger möjligheter för att stärka kundernas varumärke, eftersom tryckning kan ske i ett stycke samtidigt med resten av muggämnet.  Locket är dessutom utformat så, att konsumenten kan smutta på hett innehåll, men är också idealiskt för kalla drycker som dricks med sugrör”, förklarade Cyril Drouet.

 

 

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX