BillerudKorsnäs ställer in designtävlingen PIDA 2020

PUBLICERAD: 9 april 2020
UPPDATERAD: 25 januari

Det blir ingen designtävling PIDA i år på grund av corona-pandemin. (logotyp PIDA)

BillerudKorsnäs meddelar att man på grund av av Covid-19-pandemin har beslutat att ställa in årets upplaga av designtävlingen Packaging Impact Design Award (PIDA).

Skälet för beslutet är att man vill eliminera risken för smittspridning under de olika presentations- och prisceremonierna och för att försäkra sig om att alla tävlande har samma förutsättningar, när de deltar i tävlingen.

PIDA arrangeras av BillerudKorsnäs i samarbete med ledande designskolor och –utbildningar. Tävlingen består av fyra olika europeiska deltävlingar – Sverige, Tyskland, Storbritannien och Frankrike – och en slutfinal, där den bästa förpackningsdesignen bland de nationella segrarna utses.

BillerudKorsnäs skriver i ett pressmeddelande att de designstudenter, som redan är klara med sina tävlingsbidrag till PIDA 2020, har möjlighet att registrera dessa fram till den 31 augusti i år och därmed delta i nästa års upplaga av PIDA. Bolaget påpekar också att även om själva tävlingen är inställd i år, så fungerar fortfarande både PIDA:s webbplats och Facebook-sida.

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX