Xeikons nya digitalpress trycker 21,5 meter i minuten

PUBLICERAD: 23 februari 2015
UPPDATERAD: 25 januari

Xeikons nya digitala färgpress 9800 kan trycka i hastigheter upp till 21

Xeikon lanserar i dagarna en ny digital färgpress, som fått beteckningen Xeikon 9800. Den nya pressen, som är torrtonerbaserad, ska ersätta modellen Xeikon 8800 och bli ett komplement till pressarna Xeikon 8500 respektive 8600.

Den nya 9800-pressen använder Xeikons nya QA-CD-toner och kan trycka i hastigheter upp till 21,5 meter i minuten.

Xeikon 9800 kan trycka på ett stort urval av substrat och i viktklasser från 40 gram/kvadratmeter till 300 gram/kvadratmeter. Tryckupplösningen är 1200×3600 och punktdensiteten kan varieras beroende på material för att uppnå högsta tryckkvalitet. Enligt Xeikon är pressen speciellt lämplig för högkvalitativa marknadsföringsprodukter.

Tryckhastigheten på 21,5 meter i minuten gör Xeikon 9800 till företagets mest produktiva digitala färgpress. De speciella QA-CD-färgerna finns i standard CMYK-färger samt Extra Magenta, SuperBlack, White och UV-reflekterande Clear. Xeikon kan också tillhandahålla specialfärger till specifika tryckarbeten eller till kunders unika varumärkesfärger.

”Vi är mycket exalterade att kunna visa upp en helt ny digital färgpress. Nya Xeikon 9800 är ett utmärkt exempel på hur vår strategi omvandlas till handling”, säger Monika Olbricht, försäljningschef för Xeikons affärsområde Document Printing Europe.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

EUBP: ”Bioplast en nyckelfaktor för uppfyllandet av PPWR-förordningen”

Bioplaster kommer att få en allt större framtida betydelse i och med införandet av EU:s förpacknings- och förpackningsavfallsförordning PPWR. Det anser organisationen European Bioplastics (EUBP) och dess VD Hasso von Pogrell.
euflag-ppwr-toppx

Pappersbarriär prisad i hållbarhetstävling

Tetra Pak har mottagit utmärkelsen 'Resource Efficiency' vid Sustainable Packaging News Awards 2024, för sin pappersbaserade innovation inom barriärmaterial.
Mimosa_choco_3d-strawsx

Mars minskar förpackningsplasten med digital simuleringslösning

Under 2024 presenterade Mars, en av de globalt ledande företagen inom livsmedel, konfektyr och djurmat, ett samarbete med programvarujätten Ansys för att genom digital teknologi minska plastavfallet och effektivisera tidsåtgången i utvecklingen av nya förpackningar.
AI mars

Första yoghurtbägaren med livsmedelsgodkänd återvunnen polystyren

INEOS Styrolution lanserar yoghurtbägare med mekaniskt återvunnen polystyren som ett resultat av samarbete mellan flera partners i värdekedjan milstolpe uppnåddes genom samarbetet mellan flera partners längs värdekedjan. Man kallar det för en milstolpe.
Yoghurt cupsx