Vi rekordåtervinner – men är dåliga på att sortera rätt...

PUBLICERAD: 30 september 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Trots att vi svenska rekordåtervinner så hamnar nästan 25 procent av det vi lämnar till återvinning i fel materialkärl, visar FTI:s statistik. (Pressbild FTI)|”Våra plockanalyser visar att vi kan bli ännu bättre”, säger Veronica Foberg Gustafsson, FTI (Pressbild FTI)

Vi återvinner mer än tidigare i Sverige och under förra året slog vi rekord i mängden förpackningar som lämnades in till återvinning. Men att sortera rätt är inte alltid helt lätt – av allt som lämnas in till återvinning sorteras nästan en fjärdedel fel. Det visar ny statistik från Förpacknings- och Tidningsinsamlingen (FTI).

Exempelvis hör 35 procent av det som hamnar i metallåtervinningen inte hemma där, enligt statistiken från FTI. För pappersförpackningar är motsvarande siffra 17 procent och för plastförpackningar 28 procent. Stora mängder chipspåsar, äggförpackningar, mjölkpaket och bärkassar sorteras fel varje år. Batterier och presentsnören ställer också till stora problem, när de felaktigt sorteras som förpackningar.

”Våra plockanalyser visar att vi kan bli ännu bättre”, säger Veronica Foberg Gustafsson. (Pressbild FTI)

”I Sverige är vi generellt sett bra på att återvinna, men våra plockanalyser visar att vi kan bli ännu bättre och att det saknas en del kunskap, om hur man ska sortera sina förbrukade förpackningar. Vi jobbar därför aktivt med att sprida information om hur du som privatperson ska sortera så att rätt förpackning hamnar i rätt materialkärl”, säger Veronica Foberg Gustafsson, kommunikationschef på FTI.

Det, som sorteras fel, är dels förpackningar, som hamnar i fel återvinningskärl, och dels avfall, som inte är förpackningar. Exempelvis placeras ofta leksaker, elektronik, stekpannor, munskydd, mm., mm. felaktigt i återvinningskärlen för förpackningar, trots att de inte är förpackningar utan i stället ska lämnas på en återvinningscentral eller i vissa fall slängas i hushållssoporna..

”Anledningen till att mycket hamnar fel är ofta att den, som sorterar, tror att man har gjort rätt eller att man har råkat sortera fel utan att märka det. För att komma runt problemet behöver det vara enkelt att förstå hur man sorterar rätt. Det står ofta angivet på förpackningen hur den ska sorteras och på vår webbplats finns även en sorteringsguide, där man enkelt kan söka fram hur en förpackning ska sorteras, eller ta reda på om något räknas som en förpackning eller inte. Vi vill att det ska vara lätt att göra rätt, för varje förpackning gör skillnad”, säger Veronica Foberg Gustafsson.

FTI:s plockanalyserna finns HÄR

Senaste nytt

Sex Nobelpristagare som bidragit till dagens eller framtidens plastförpackningar

I dag, den 10 december, är det Nobeldagen. Det vill Näringslivets Producentansvar uppmärksamma genom att informera om sex Nobelpristagare som genom sin forskning bidragit tilldagens, eller framtidens plastförpackningar. 
Nobel
Sex Nobelpristagare som bidragit till dagens eller framtidens plastförpackningar

2026 års Pantonefärg är här!

2026 års Pantonefärg är Pantone 11-4201 Cloud Dancer, en svävande vit färg som symboliserar ett lugnande inflytande i ett samhälle som återupptäcker värdet av stilla reflektion.
pantone-color-of-the-year-3-bc-251204-b78248
2026 års Pantonefärg är här!

Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

En kombinerad lösning från Trackmate och Artek Solutions gör det nu möjligt för företag att minska sina kostnader, reducera miljöavgifter och skapa renare, mer cirkulära materialflöden. Genom att integrera ett godkänt digitalt retursystem med långlivade lastbärare tillverkade av 100 procent återvunnen plast kan företag få full kontroll över sina flöden, säkerställa regelefterlevnad och samtidigt sänka sin klimatpåverkan.
Plastpallar i 100 _ återvunnen plast
Cirkulär lösning ska minska företagens pallkostnader och miljöavgifter

Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Billerud genomför nu en strategisk investering Containerboard vid Gruvöns bruk. Det handlar om en ny inloppslåda på pappersmaskinen som enligt företaget tar Billerud Flute till nästa nivå i form av högre prestanda och jämnare kvalitet.
billerud-gruvon-mill_1280x720_80
Billerud investerar i ny inloppslåda på Gruvön

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback