Världspremiär för Heidelbergs nya digitalpress

PUBLICERAD: 21 februari 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Heidelbergs digitalpress Primefire 106 som får världspremiär på drupa i Düsseldorf i slutet på maj.

Tyska Heidelberger Druckmaschinen AG utökar sin portfölj av digitala tryckpressar och kommer på den stora tryck- och grafiska mässan drupa i slutet av maj att lansera Heidelberg Primefire 106, som är en den första industriella  digitalpressen att producera trycksaker i pappersformatet B1, dvs 707 x 1000 millimeter, vilket bland annat gör den lämplig för förpackningstryck.

Heidelberg skriver i ett pressmeddelande att den nya pressen använder digitalteknik från samarbetspartnern Fuji samt funktioner och utrustning som bygger på Heidelbergs egna kända och beprövade tekniker och läsningar.

”Med världspremiären på Heidelberg Primfire 106 har vi nått ännu en milstolpe i vår digitaltrycksstrategi. Nu blir vi den första leverantören som ger möjlighet till industriell och integrerad produktion av digitala trycksaker i Smart Print Shop. Samtidigt öppnar vi upp för framtida tillväxt inom Heidelberg-koncernen”, säger Stephan Plenz, styrelseledamot och ansvarig för Heidelberg Equipment.

drupa 2016 äger rum i Düsseldorf, Tyskland 31 maj – 10 juni.

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Spartips för wellpappindustrin och dess kunder

Wellpappindustrin kan spara material via en enkel åtgärd enligt brittisk konsult.
1673597177195x
Spartips för wellpappindustrin och dess kunder

Omni Polymers gillar att återvinna flexibla plastförpackningar

josef-nat
Omni Polymers gillar att återvinna flexibla plastförpackningar

Välkomnar EU:s föreslagna PPWR-regler – med viss kritik

European Bioplastics välkomnar EU:s föreslagna s.k. PPWR-regler för förpackningar och bioplaster – men med viss kritik…
eu-regler-PN-utvald
Välkomnar EU:s föreslagna PPWR-regler – med viss kritik

Svensk Plaståtervinning fick pris som Årets Impact-bolag

På Dagens Industris Gasell-gala i Stockholms stadshus fick Svensk Plaståtervinning ta emot priset som Årets Impact-bolag.
plast-impact-utvald
Svensk Plaståtervinning fick pris som Årets Impact-bolag