Mejeriföretaget Valio lanserar en helt ny serie mjölk- och laktosfria drycker och gurtar baserade på nordisk havre under det nya varumärket Valio Oddlygood.
I Oddlygood-serien ingår gurtar i enkilosförpackning i smakerna Vanilj och Hallon samt i 150 grams-bägare i smakerna Mango och Hallon samt en havredryck. Produkterna är baserade på nordisk havre.
”Genom marknadsanalyser, undersökningar och i direkt dialog med våra konsumenter, vet vi att fler och fler efterfrågar växtbaserade alternativ som är både smakrika och näringsriktiga.”, säger Katrine Bendix, kategorichef på Valio.
Anette Björnlund är marknadschef på Valio Sverige:
”Valio har en stark 100-årig tradition av forskning, innovation och teknologi. Därför har vi ständigt kunnat erbjuda högkvalitativa och goda produkter inom en rad olika områden. Mjölkprodukter kommer fortsätta att vara huvudfokus även i framtiden, men genom att komplettera vårt utbud med Oddlygood och havrebaserade produkter möter vi den efterfrågan vi sett och fortsätter erbjuda goda tillfällen till våra konsumenter”, säger hon.