Utrikeshandeln gick starkt uppåt under första kvartalet

PUBLICERAD: 15 juni 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Under första kvartalet 2017 ökade värdet av Sveriges utrikeshandel mycket starkt.

Under första kvartalet 2017 ökade värdet av Sveriges utrikeshandel mycket starkt. Exporten av varor ökade med 13 procent och importen med 14 procent jämfört med första kvartalet 2016. 
Ökningen gäller samtliga varugrupper. Tjänsteexporten ökade med två procent och tjänsteimporten med nio procent. Det visar Kommerskollegiums rapport om Sveriges utrikeshandel första kvartalet 2017.

Värdet av varuexporten ökade till samtliga världsdelar förutom Afrika. Störst var exportökningen till Oceanien och Asien. Bland annat ökade exporten till Australien med 30 procent, exporten till Kina med 32 procent och till Japan med 48 procent.

Norge, Storbritannien och USA fortsätter att vara de länder, som Sverige exporterar mest tjänster till, men av dessa länder är det bara exporten till Storbritannien som ökat, upp 13 procent. Storbritannien och USA är även de länder varifrån Sverige importerar mest tjänster. Tjänsteimporten från våra nordiska grannländer fick en tvåsiffrig ökning, Danmark upp 14, Finland 20 och Norge 25 procent.

I rapporten diskuteras också den senaste tidens utveckling av världshandeln. Denna har under en längre tid utvecklats svagare än den globala BNP-tillväxten, något som kommit att kallas ”the global trade slowdown”. De senaste fyra kvartalen har dock tillväxttakten för världshandeln varit starkare än den globala BNP-tillväxten. Huruvida detta innebär ett trendbrott återstår att se.

 

 

Senaste nytt

Ketchupförpackning som "exploderar"

Det holländska designföretaget Akarton har tagit fram en kampanjförpackning till det likaledes holländska företaget Hela och deras Hela Tomaten Ketchup. Lösningen visar hur innovativ design och funktionalitet kan mötas. Med en sfärisk design som öppnas som öppnas på ett sätt som ser ut att den exploderat sätter denna förpackning en ny standard inom livsmedelsindustrin säger företaget. Hela fokuserar på nu på konsumentmarknadsföring genom influencers.
Akarton_VM3_25_opening.1x

Smarta nya funktioner minskar manuellt prepressjobb

Adobe integrerar så kallad prepressintelligens i sjätte generationen av ripprogrammet Adobe PDF Print Engine 7. Det gör det lättare att utnyttja den fulla potentialen i tryckpressar med utökat färgspektra. Prepressavdelningarna kommer också slippa öppna och konvertera orginalfiler från Photoshop/Illustrator till PDF manuellt.
Adobe 1

Danskt företag blir ägare till Karl Hedin Emballage

Ägarna till AB Karl Hedin Emballage och Dansk Træemballage A/S (DTE) har tecknat ett avtal som innebär att DTE förvärvar 100 procent av aktierna i AB Karl Hedin Emballage med dotterbolag. Tillträdet sker den 9 maj 2025.
Hedin

Möjlig brist på råvara till sträckfilm enligt PackIndx

Turbulensen kring Donald Trumps tullar ser ut att påverka råvarutillgång på vissa material och då främst C4 (Butene) som bland annat används för tillverkning av sträckfilm av standardkvalitet.
triofilm

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX