Tysk förpackningskoncern köper svenska Medipac AB

PUBLICERAD: 29 november 2015
UPPDATERAD: 25 januari

Paulo Alexandre|VD Romaco Group

Tyska koncernen Romaco Group, som är specialiserade på utveckling och tillverkning av process- och förpackningsmaskiner till läkemedelsindustrin, har köpt Hässleholms-baserade Medipac AB, som bland annat tillverkar tubfyllningsmaskiner för brustabletter.
Enligt köpeavtalet, som undertecknades den 25 november, kommer Medipacs produkter i fortsättningen att marknadsföras under varumärket Romaco Siebler.

Siebler, som har huvudsäte i tyska Karlsruhe, har tillhört Romaco Pharmatechnik GmbH sedan 1998 och är en ledande leverantör av förpackningar för bland annat brustabletter. Romaco skriver i ett pressmeddelande att Medipacs tubfyllningsteknologi för brustabletter kommer att passa in väl i Romaco Sieblers produktportfölj.

”Med köpet av Medipac AB kommer Romaco att bli den enda leverantören i världen som kan erbjuda kompletta linjekonfigurationer för alla typer av brusläkemedel”, säger Romaco Groups VD Paulo Alexandre i en kommentar.

Medipacs maskinprogram bygger på en modulär design, som ger stor flexibilitet för olika fyllningstekniker och som lätt kan anpassas till olika produktionsmiljöer. Medipacs maskiner riktar sig främst till de internationella marknaderna för brustabletter inom läkemedel och näringstillskott. Speciellt starka är man på marknaderna i USA och östra Europa.

”Vi har varit på jakt efter en partner som inte bara skulle ta över verksamheten utan också köra den vidare i samma anda. Romaco är precis rätt för oss och vi räknar med att integrationen i varumärket Romaco Siebler kommer att bana väg för Medipacs produkter och ge dem varaktiga tekniska och kommersiella framgång” kommenterar Peter Jocic, Medipac AB.

Inga uppgifter om de ekonomiska villkoren för affären har offentliggjorts.

 

 

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback