Tre företag går samman inom livsmedelshantering

PUBLICERAD: 10 maj 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Från vänster: Erik Blom

De tre företagen Meyn, Cabinplast och Multivac – alla verksamma inom process, hantering och förpackning av livsmedel – har bildat en strategisk allians.
Partnerskapet offentliggjordes i samband med nyligen avslutade interpack 2017 i Düsseldorf och målet med alliansen sägs vara att erbjuda livsmedelsproducenter gemensamma lösningar inom allt från bearbetning, fyllning, vägning, etc, fram till förpackning av livsmedelsprodukter.

De tre företagen säger att betydande synergieffekter kommer att uppnås och att kunderna kommer att få service och produkter på en kvalitetsnivå, som tidigare inte funnits på marknaden.

Holländska Meyn Food Processing Technology B.V är marknadsledande inom lösningar för fjäderfä och kan tillhandahålla kompletta koncept för allt från ankomst av levande fåglar till slutlig produktpackning.

Danska Cabinplant A/S, med huvudsäte i Haarby på Fyn, erbjuder kompletta lösningar inom livsmedelssektorn och är specialiserade på vägning, portionering och fyllning av svårthanterliga produkter. Cabinplasts flesta kunder finns inom kött, fågel, frukt och grönsaker samt inom fisk och skaldjur.

Globala Multivac Sepp Haggenmüller SE & Co. KG, med huvudsäte i tyska Wolfertschwenden, utvecklar, producerar och marknadsför förpackningslösningar för behandling, paketering och etikettering av livsmedel, men även för produkter som läkemedel, etc.

De tre företagen i den strategiska alliansen skriver att det ingångna samarbetet består av två delavtal: dels ett avtal mellan samtliga tre företag, som fokuserar på bearbetning, hantering och packning av fjäderfä, dels ett avtal mellan Cabinplant och Multivac, som innefattar projekt och planeringar för färdigmat, fisk och kött.

Alliansen mellan Meyn, Cabinplant och Multivac omfattar praktiskt taget alla marknader över hela världen och kompletterar det världsomfattande servicenätverk mellan de tre företagen, som finns sedan tidigare.

Företagen skriver också att alliansen innebär att man i framtiden kommer att planera för gemensamma utvecklingsprojekt.

 

 

Senaste nytt

Amazon installererar hundratals automatiska packmaskiner i Europa

Amazon installerar nu automatiserade förpackningsmaskiner som kan skapa specialanpassade kartongförpackningar och papperspåsar på begäran, så att fler varor når kunder i specialanpassade förpackningar.
amazon_01x
Amazon installererar hundratals automatiska packmaskiner i Europa

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback