Tingstad Group köper Converflex i Örnsköldsvik

PUBLICERAD: 3 januari 2023
UPPDATERAD: 27 januari

Paul Jigberg är ägare till och styrelseordförande i Tingstad Group AB.

Tingstad Group AB fortsätter sin expansion via köp av förpackningsföretag. Sedan den 2 januari är man ägare till Converflex i Örnsköldsvik, ett företag som producerar pappersbaserade förpackningar för livsmedel och industri.

Tingstad Group AB fortsätter sin expansion via köp av förpackningsföretag. Under senare år har man förvärvat Norbag AB och Jonsac AB som bedriver tillverkning av bärkassar, påsar och industrisäckar och för bara någon månad sedan kom beskedet att man köpt OptiPack Sunne. Sedan den 2 januari är man dessutom ägare till Converflex i Örnsköldsvik, ett företag som producerar pappersbaserade förpackningar för livsmedel och industri. Converflex etablerades år 1985 och omsatte förra året cirka 110 miljoner kronor med 30 anställda.

”Vi har under senare år noterat ett starkt ökat intresse hos våra kunder att köpa produkter tillverkade av skandinavisk råvara och producerade mer lokalt. Det känns som att det finns ett inbyggt motstånd mot att handla i andra länder, inte minst då från Asien. Genom dessa förvärv ökar vi möjligheterna för våra kunder att göra detta”, säger Paul Jigberg, ägare till och styrelseordförande i Tingstad Group AB i en kommentar till Packnews.

”Genom köpet av Converflex ser vi till att kompetensen och verksamheten finns kvar i Västernorrland. Det är viktigt att tillvarata den yrkesskicklighet som finns i förtaget för att kunna framtidssäkra lösningar på de utmaningar våra kunder och marknaden har framför sig”.

”Med Converflex får vi ytterligare ett företag med ett mycket högt kunnande inom pappersbaserade förpackningar”.

Lars Norén stannar kvar som VD för Converflex. Så här säger han om affären:

”Med en kapitalstark och investeringsvillig ägare är jag övertygad om att vi har de bästa förutsättningarna att fortsätta leverera produkter till de kunder som önskar utveckla sitt sortiment i en riktning som innebär minskad användning av plast”.

Tingstad Group har via de senaste årens företagsköp satsat stora pengar och man satsar även på att utveckla företagen. I Bengtsfors har Norbag etablerat en ny påsfabrik på rekordtid och Jonsac har investerat 150 miljoner kronor i 10 nya linjer för påstillverkning.

”Det går bra för gruppen. Vi har haft en fin tillväxt under många år. Nu omsätter vi 3,7 miljarder kronor med 650 anställda, och vi säger inte stopp här. Vi äger gärna mer och håller ögonen på om det dyker upp något intressant på marknaden”, säger Paul Jigberg.

 

 

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback