Linda Larson har anställts som controller på värmländska klustret Paper Province. Linda har ett förflutet som fotbolls- och innebandyspelare på elitnivå.
Linda Larsson har arbetat som controller i 16 år och hon är nu nybliven värmlänning ,som lämnat Stockholm bakom sig för att arbeta som controller på Paper Province (50 procent) och på Karlstadsföretaget Compare (50 procent).
”Det som är annorlunda med det här jobbet är att vi arbetar i Innovation Park. Här träffar man människor från helt olika yrkeskategorier, som är innovativa och drivna. Det tycker jag är riktigt kul”, säger Linda i en kommentar till nya jobbet på Paper Province.
Sport ligger Linda Larsson varmt om hjärtat och även om dagarna som elitidrottare nu är över, så tränar hon mycket på fritiden.
”Jag spelade fotboll från när jag var tio till 23 år och sen innebandy mellan 23 och 32 år”, berättar Linda.