Tetra Pak och Stora Enso i gemensamt recyclingprojekt

PUBLICERAD: 11 augusti 2022
UPPDATERAD: 25 januari

Tetra Pak och Stora Enso planerar för ett stort projekt kring återvinning av förpackningar av dryckeskartong i Benelux
-länderna. (Bild Tetra Pak)|Chakib Kara är chef för Frankrike & Benelux inom Tetra Pak. (Bild fr LinkedIn)|Markku Luoto, VP LPB Aseptic och CUK, Stora Enso. (Bild fr LinkedIn)|Här vid Stora Ensos bruk Langerbrugge i Belgien är den gemensamma återvinningsanläggningen tänkt att uppföras. (Bild Stora Enso)

De båda företagsjättarna Tetra Pak och Stora Enso planerar för ett gemensamt projekt för återvinning av dryckeskartong i Benelux-länderna.

Stora Ensos belgiska bruk Langerbrugge. (Bild Stora Enso)

Enligt planerna ska en omfattande recyclinganläggning för dryckeskartong uppföras i anslutning till Stora Ensos befintliga anläggning i belgiska Langerbrugge. Bearbetningen av fibrerna ska ske på Langerbrugge-anläggningen, medan dryckesförpackningarnas barriärmaterial av polymer och aluminium ska återvinnas av en dedikerad partner.

De båda företaget uppger att det finns ett växande återvinningsbehov i Benelux-länderna och en ökande efterfrågan på cirkulära pappersbaserade förpackningslösningar.

Chakib Kara är chef för Frankrike & Benelux inom Tetra Pak. (Bild fr LinkedIn)

”Med detta gemensamma initiativ understryker vi vårt engagemang för att förbättra infrastrukturen i Benelux, en region med stora volymer av insamlade dryckeskartonger. Stora Enso är en pålitlig och viktig partner som har den kunskap och erfarenhet vi behöver inom fiberåtervinning. Tillsammans med dem har vi potential att införa en cirkulär lösning, som hjälper oss att säkra en värld där ett växande antal kartongförpackningar samlas in, återvinns och vi kan minimera nedskräpningen”, säger Chakib Kara, VD Frankrike & Benelux, Tetra Pak.

Uppskattningsvis 75.000 ton dryckeskartong distribueras varje år på Benelux-marknaden, en växande volym varav 70 procent redan samlas in. Däremot finns det för närvarande ingen befintlig infrastruktur i Benelux för återvinning av dryckeskartongen – ett samarbete mellan Stora Enso och Tetra Pak skulle därför skapa ett komplett återvinningssystem för dryckesförpackningar i Benelux och omgivande regioner.

Enligt de gemensamma projektplanerna ska Stora Enso bearbeta insamlad dryckeskartong och återvinna fibrerna. De återvunna fibrerna ska sedan tjäna som källmaterial för att producera återvunnen wellpappråvara på Langerbrugge-anläggningen, vilket skulle ge en helt cirkulär lösning. Stora Enso har som bekant sedan tidigare offentliggjort planer på att skifta från papperstillverkning till produktion av wellråvara vid anläggningen i Langerbrugge (läs HÄR). Stora Enso genomför nu en studie kring ombyggnaden till wellråvaruproduktion – den studien förväntas avslutas under första halvåret 2023 och vid ett investeringsbeslut förväntas den återvunna wellpappråvaran vara i produktion under 2025. Den gemensamma studien med Tetra Pak kommer att följa samma tidslinje.

Markku Luoto, VP LPB Aseptic och CUK, Stora Enso. (Bild fr LinkedIn)

Den föreslagna återvinningslinjen i Langerbrugge kommer initialt att behandla uppskattningsvis 50.000 ton återvunnen dryckeskartong per år med potential att öka.

”På Stora Enso strävar vi ständigt efter möjligheter att fördjupa vårt engagemang för en cirkulär förpackningsframtid. Cirkularitetsutveckling kräver smarta investeringar och samarbete med rätt partners. Genom att arbeta tillsammans med Tetra Pak kan vi samtidigt skapa värde, öka cirkulariteten och öka vår konkurrenskraft”, säger Markku Luoto, VP LPB Aseptic och CUK, Stora Enso.

För Tetra Paks del ska företaget enligt projektplanerna säkra en återvinningslösning för dryckeskartongens barriärmaterial plast och aluminium, som ska bearbetas av en speciellt utsedd partner.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.