Tetra Laval ger 110 miljoner kr till hjälpinsatser mot Covid-19

PUBLICERAD: 1 april 2020
UPPDATERAD: 25 januari

För att stödja sjukvårdens arbete i samband med Covid-19-pandemin donerar Tetra Laval.gruppen cirka 110 miljoner kronor till olika frivilligorganisationer.

Tetra Laval-gruppen, där bl a globala företagen Tetra Pak och Sidel ingår, skänker cirka 110 miljoner kronor (10 miljoner euro) till hjälpinsatser i samband med Covid-19-pandemin.

Donationen från Tetra Laval är avsedd att stödja det globala arbetet för att minimera corona-krisen och pengarna ska gå till olika frivilligorganisationer, som stöttar sjukvården i de länder där Tetra Laval och dess företag verkar.

”Covid-19-pandemin har haft en enorm påverkan på samhällen över hela världen. Våra tankar går till alla dem som drabbats på olika sätt”, skriver Tetra Laval i ett pressmeddelande.

Tetra Laval skriver att samtidigt som man implementerat viktiga åtgärder för att säkerställa sina medarbetares hälsa och säkerhet, arbetar man i gruppen, som består av Tetra Pak, Sidel och DeLaval, för att säkerställa att  livsmedelsförsörjningen kan upprätthållas under dessa svåra tider.

”Vi är tacksamma för våra medarbetares fantastiska insatser i denna extraordinära situation, och strävar efter att säkerställa människors hälsa och säkerhet, såväl som kontinuiteten i livsmedelsförsörjningen”, skriver bolaget i sitt meddelande.

Senaste nytt

Förpackningsutbildningen i Älmhult säkrad till år 2030

Att det är något av en kris i svensk förpackningsutbildning har Packnews berättat om i höstas. Flera välkända utbildningar har fått sin finansiering indragen. Ett ljus i mörkret är ”Förpackningsingenjör – Packaging Solution Engineer, miljö och hållbarhet” som säkrats fram till och med år 2030.
Magnus-med-elev
Förpackningsutbildningen i Älmhult säkrad till år 2030

AI-teknik kan slopa behovet av streckkod

Tobias Pettersson, industridoktorand på ITAB, har en färdigutvecklad teknik som gör det möjligt att slippa streckkoderna på förpackningar. Självfallet är AI inblandat.
Tobias Pettersson - scanningkassa 2 b x
AI-teknik kan slopa behovet av streckkod

Cosimo Eck blir ny vd för FrontPac

Efter 22 år lämnar Martin Enocson vd-posten på FrontPac. Det handlar om ett planerat ledarskifte. Ny vd har rekryterats internt.
Cosimo Martin FrontPacx
Cosimo Eck blir ny vd för FrontPac

Svåröppnade förpackningar uppmärksammades i TV4

Man behöver inte ha problem med styrkan i händerna för att emellanåt få slåss med svåröppnade förpackningar. Reumatikerförbundet gavs möjlighet att kommentera detta i TV4 under julhelgen och slog ett slag för märkningen ”Easy to use”.
Skärmbild 2026-01-12 123654
Svåröppnade förpackningar uppmärksammades i TV4

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback