Tas upp i Dow Jones hållbarhetsindex

PUBLICERAD: 8 september 2016
UPPDATERAD: 24 januari

Billerud Per Lindberg - low– Vi kan och vill bidra till en hållbar framtid, säger Per Lindberg

BillerudKorsnäs har inkluderats i ett av världens mest prestigefyllda hållbarhetsindex; Dow Jones Sustainability Europe Index. Företaget har även utnämnts till hållbarhetsledare inom kategorin ”Containers & Packaging”. BillerudKorsnäs är det enda europeiska företaget i sin kategori att inkluderas.

BillerudKorsnäs fick särskilt höga poäng inom området miljö, till exempel för klimatstrategi, miljöledning och miljörapportering. Även för bland annat etiska riktlinjer och leverantörsstyrning gavs höga poäng.

– Hållbarhet är utgångspunkten i vår strategi för långsiktig och lönsam tillväxt. Det räcker inte längre att enbart minimera sin egen miljöpåverkan som företag traditionellt har gjort, vi i BillerudKorsnäs vill ta hållbarhet längre. Med våra resurseffektiva och innovativa förpacknings­lösningar både kan och vill vi bidra positivt till en hållbar framtid. Därför är jag glad att vårt arbete uppmärksammas och bekräftas internationellt idag av Dow Jones hållbarhetsindex, säger Per Lindberg, vd och koncernchef, BillerudKorsnäs.

BillerudKorsnäs hållbarhetsarbete fokuserar på tre områden: öka kundvärde, bidra till ett hållbart och biobaserat samhälle samt ta ansvar genom hela värdekedjan. Exempelvis har BillerudKorsnäs som mål att ytterligare sänka utsläppen av växthusgaser från produktionen – som redan idag använder biobränslen till 97,6 procent. Bland företagets innovationer för att öka kundvärde och användningen av papper i förpackningslösningar finns en cementsäck som försvinner och blir ett med cementen när den blandas, en lufttät stående påse i papper för torrvaror som socker, mjöl och pasta samt FibreForm – ett formbart papper med extrem töjbarhet.

Dow Jones hållbarhetsindex beskriver hur bolag presterar inom viktiga ekonomiska, miljömässiga och sociala områden. Årligen analyseras 3 400 av de största börsnoterade företagen av RobecoSAM i samarbete med Dow Jones

Senaste nytt

Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

Det är inte ovanligt att etikettproducenter även tillverkar falskartong i lite mindre storlekar i sina pressar. Detta återspeglas nu på årets Labelexpo Europe som utökas till att omfatta teknik för falskartong.
lsbel

Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

När det krävs vassa verktyg eller hjälp för att öppna en medicinburk eller livsmedelsförpackning är något fel. För många reumatiker är detta vardag – men en ny undersökning från Novus visar att problemen med svåröppnade förpackningar är utbredda i hela befolkningen. Det kommer kanske inte som en nyhet för oss i branschen? Öppningsbarhet har ju diskuterats sedan 1960-talet.
uk-enkat-utvaldx

Mondelez förpackningar kan nu skannas via Bower-appen

Mondelez Norden har inlett ett samarbete med Bower som gör det möjligt för konsumenterna att skanna deras förpackningar innan de källsorteras.
-bower

Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Ishida Europe har introducerat en ny trågförslutare för livsmedelsindustrin, QX-800 som ger ökad kapacitet och hanterar prestanda- och effektivitetsutmaningar för trågförslutningsapplikationer. Den bygger på smart intelligens och har en kompakt design.
QX 800 close up shot of gripper arms with pots of fruitx

Läs vidare

Starbucks lanserar plastfria kaffemuggar

En ny version av Starbucks ikoniska vita kopp har i dagarna lanserats i Europa. Efter mycket forskning och utveckling har Starbucks nu en mugg där plastlinern ersatts med en mineralcoating. Engångslocken i plast har också ersatts med fiberalternativ, belagda med samma mineralbaserade material. Den nya muggen är certifierad som hemmakomposterbar och i stor utsträckning återvinningsbar.
astar

Tetra Pak testar förslutningar av papper

Under ett par år har Tetra Pak testat fiberbaserade barriärmaterial tillsammans med det portugisiska företaget Lactogal. Packnews har tidigare berättat om det. Ganska lite om resultatet har blivit känt, vi har försökt få en intervju på temat med Tetra Pak utan att lyckas, men nu satsar man vidare mot mer fiber genom att testa förslutningar som är pappersbaserade.
Tetra 2x

Håll Sverige Rent undrar vem som ska jobba mot nedskräpning nu

Stiftelsen Håll Sverige Rent står inför en avgörande fråga, vem ska betala för arbetet med att forma normer och beteenden gällande nedskräpning i samhället? Den statliga finansieringen har helt försvunnit, producenterna av engångsplastprodukter får delvis ta kostnaden om bidraget blir noll kronor, men kanske kan klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) ändra på det i vårbudgeten. Det skriver Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz i det här debattinlägget.
Johannax

DePoly i Schweiz etablerar demoanläggning för unik återvinning av PET- och polyesteravfall

Schweiziska DePoly inviger i sommar en demoanläggning med en kapacitet på 500 ton per år för att ge gårdagens plast ett nytt syfte, samtidigt som de säkrar 23 miljoner dollar från sponsorer.
depoly1