Svenska Allen + All-Print har förvärvats av Koenig & Bauer

PUBLICERAD: 2 oktober 2019
UPPDATERAD: 25 januari

Köpekontraktet undertecknades i april i år av (fr.v) Oliver Volland, Koenig & Bauer Coding, Magnus Folcke, All-Print Holding och German Stuis, Koenig & Bauer Coding. I bakre raden syns (fr.v.) Marcus Persson, All-Print, Tobias Haag, Svenska Allen,  Johan Avefeldt, All-Print och Christopher Kessler, Koenig & Bauer AG. (Bild Koenig & Bauer Coding)

All-Print Holding AB, som är moderbolag till märkningsföretagen Svenska Allen och All-Print, ingår numera tyska Koenig & Bauer Coding. Förvärvet, som genomfördes innan sommaren, innebär att de svenska företagen blir dotterbolag inom Koenig & Bauer Coding.

Koenig & Bauer Coding ligger i framkant när det gäller innovativa industriella märkningslösningar och ägs av Koenig & Bauer, som är världen äldsta tryckpresstillverkare och en världsomspännande koncern med mer än 5.700 anställda.

Genom att kombinera Svenska Allen och All-Prints produkter inom bland annat print & apply med Koenig & Bauers produkter och kunskaper inom industriell märkning erhålls ett brett produktsortiment och en nyckelleverantör till den globala print- och förpackningsmarknaden.

Allen + All-Print är en av utställarna på Empack på Kistamässan, som pågår 2 – 3 oktober. Det blir premiär för företaget under det nya ägarskapet.

Senaste nytt

Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Svensk Plaståtervinning är den första sorteringsaktören på den europeiska marknaden som uppfyller kraven för RecyClass-certifiering av återvunnen plast för livsmedelskontakt.
Foto: Peter Holgersson AB
Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Sverige sätter världsrekord i återvinning

Sverige kan nu titulera sig som världbäst på återvinning. Den 1 november samlades över 50 kilo tomma dryckeskartonger in under en timme i Solna, vilket resulterade i en Guinness Worlds Records-titel. Världsrekordet arrangerades av Oddlygood i samarbete med kreatören Liam Kalevi.
Carina
Sverige sätter världsrekord i återvinning

Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.
neil-felton-ceo-fespa-e1602838208704
Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

För drygt tre år sedan tillträdde Marie Samuelsson som vd för Ecolean. Nu kliver hon av och ersätts av Thomas Hultin.
ecolean-aus-pida-utvald
Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback