Stationer för olika situationer

PUBLICERAD: 2 oktober 2019
UPPDATERAD: 24 januari
Per-Johan Nilsson, försäljningsansvarig på WFI var på plats i montern för att prata med kunder.

Hos WFI är det fullt fokus på arbetsplatser och logistiklösningar – och inte minst på att själv insupa mer kunskap om förpackningsbranschen.

Johan Svensson som är vd på WFI, Workplace for industries, är tillsammans med kollegan Per-Johan Nilsson på plats i den gula montern på Empack för att träffa kunder och få mer kunskap om marknaden.

– Framförallt är vi här för att förstå marknaden och behovet bättre samt vilken typ av hjälp vi kan erbjuda företag som verkar inom logistik och hantering, säger Johan Svensson, vd på WFI och fortsätter:

– Alla våra produkter används i den fysiska arbetsplatsen där man paketerar eller hanterar paket. Det kan vara till exempel en logistikcentral som tar emot gods, märker om och skickar vidare.

Vad gör er unika jämfört med andra företag på marknaden? 

– Våra produkter är applicerbara i många miljöer och sammanhang och man kan anpassa det mycket efter det behovet som olika kunder har. Delvis för att det är ett modulärt system, men också för att vi är vana vid att ta fram lösningar snabbt och smidigt.

Senaste nytt

Billeruds långsiktiga klimatmål för att nå nettonollutsläpp godkänt av SBTi

Billeruds långsiktiga klimatmål att nå nettonollutsläpp av växthusgaser senast år 2050 har nu officiellt godkänts av Science Based Targets initiative (SBTi). Denna milstolpe kompletterar de tidigare godkända kortsiktiga målen för 2030.
Billerud
Billeruds långsiktiga klimatmål för att nå nettonollutsläpp godkänt av SBTi

International Paper stänger fem förpackningsanläggningar i Europa

International Paper, kommer att stänga fem förpackningsanläggningar i Tyskland, vilket påverkar 500 arbetstillfällen. Åtgärden är en del av företagets integration av DS Smith som förvärvades i januari 2025.
About the IP + DS Smith Combination IP Green
International Paper stänger fem förpackningsanläggningar i Europa

Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Packnews samarbetspartner och jurymedlem i Packnorth Award, Paul Jenkins från The PackHub, har varit i Utrecht, Nederländerna, i samband med Sustainable Packging Summit. Han besökte en McDonalds och fick lite fakta kring återanvändbara muggar som han publicerade på LinkedIn. Vi i sin tur återanvänder texten här.
Mugg utvald
Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Tetra Pak har inlett ett samarbete med det svenska  företaget Artek Solutions för att utforska nya användningsområden för PolyAl – det plast- och  aluminiummaterial som återvinns från dryckeskartonger. Målet är att skapa högpresterande  industriella produkter med lång livslängd genom att kombinera PolyAl med andra återvunna  material.
Artek_Tetra Pak
Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Läs vidare

Se Empack i bilder – del 2

Pack Sweden följer upp med en bildkavalkad från Empack-mässans andra dag.
bilddddddddddds
Se Empack i bilder – del 2

Kurvan pekar uppåt med fiberråvara

Hos ÅR Packaging och CC Pack premiärvisas ett helt nytt papperstråg som förlänger livslängden på olika livsmedelsprodukter. Miljö och hållbarhetstänket blir en allt viktigare fråga.
AR-Carton2
Kurvan pekar uppåt med fiberråvara

Frontpac: ”Förpackningen är marknadsföring”

Förpackningen är mer än bara för att skydda och skicka i. Det är något som FrontPac vill förmedla under årets förpackningsmässa Empack.
DSC_0027
Frontpac: ”Förpackningen är marknadsföring”

Instegsmodeller för etikettproduktion

Techprint säljer etikettskrivare, minipressar för etikettryck, rulle till rulle-lösningar. Inriktningen för företaget är att täcka kunders behov för små- och mellanstora produktionsserier.
sss-1
Instegsmodeller för etikettproduktion