[metaslider id=”34781″]
Under en tid har det pratats om Tetra Paks utveckling av ett barriärmaterial av papper som alternativ till aluminiumfolie. Efter mycket lyckade pilottester bygger företaget nu en anläggning i Lund. Packnews har besökt företaget och träffat Joakim Tuvesson som är global utvecklingschef för material- och förpackning på Tetra Pak och Marie Sandin som är vd för Tetra Pak i Sverige.
Nu är PackIndx siffror för juni månad klara. I månaden har kraftlinerpriserna stigit medan testlinerprisernas ligger still liksom kartongpriserna som är stabila till största delen. För polyeten är trenden nedåtgående liksom för polypropen.
Returpacks styrelse har utsett Ali Khalili till ny vd. Han tillträder sin nya tjänst den 1 november 2026 och efterträder då nuvarande vd:n Tomas Kjellker, som lämnar sitt uppdrag på egen begäran.
Reumatikerförbundet nominerar ännu ett bidrag till årets upplaga av Packnorth Award. Den här gången handlar det om en lättöppnad kartongförpackning med snäpplock från Tetra Pak.
Hos ÅR Packaging och CC Pack premiärvisas ett helt nytt papperstråg som förlänger livslängden på olika livsmedelsprodukter. Miljö och hållbarhetstänket blir en allt viktigare fråga.
Förpackningen är mer än bara för att skydda och skicka i. Det är något som FrontPac vill förmedla under årets förpackningsmässa Empack.
Techprint säljer etikettskrivare, minipressar för etikettryck, rulle till rulle-lösningar. Inriktningen för företaget är att täcka kunders behov för små- och mellanstora produktionsserier.
En ny wellpappkvalitet och en nybyggd fabrik i norska Halden. Peterson Packaging lyfter fram det senaste som sker inom företaget i sin monter på Empack.