”Sola i Sunne” ger hållbara förpackningar hos HQ Print

PUBLICERAD: 12 april 2021
UPPDATERAD: 25 januari

VD Peter Neuman inspekterar den nya solcellsanläggningen på taket. (Bild HQ Print)

Med hjälp av en nyinstallerad solcellsanläggning på taket tar HQ Print i värmländska Sunne nu nästa steg för att bidra till en mer hållbar miljö vid produktion och tillverkning av förpackningsmaterial.

HQ Print skriver i ett pressmeddelande att alla maskiner, som används i produktionen, samt truckar på lager och datorer på kontoret nu drivs nu med hjälp av den el, som solcellerna på taket producerar. Solcellsanläggningen är idag den största i Sunne och ytterligare ett steg i att minska företagets totala klimatpåverkan.

”Ofta pratas det om att en förpackning har låg klimatpåverkan. Nu tar vi nästa steg för att kunna leverera mer hållbara och klimatkompenserade förpackningar till våra kunder”, säger HQ Prints VD Peter Neuman.

HQ Print skriver att solcellsanläggningen på företagets lokaler på Rönna väg 19 i Sunne är resultatet av ett företagsöverskridande samarbete med fastighetsägaren Jens Eide.

——————————————————-
HQ Print är specialiserade på flexografiskt tryckt material för förpackningar. Kunderna finns inom alla typer av industrier, där förpackningar behövs, bl.a. levererar man till kunder inom livsmedelsindustrin. HQ Print arbetar på hela den nordiska marknaden, med betoning på Sverige och Norge.

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX