Smurfit Kappa etablerar sig i El Salvador och Costa Rica

PUBLICERAD: 12 mars 2015
UPPDATERAD: 25 januari

”Vi ökar vår närvaro i Americas”

Förpackningskoncernen Smurfit Kappa Group skriver i ett pressmeddelande att man har träffat en överenskommelse om förvärv av företaget Grupo CYBSA, som tillverkar förpackningar i wellpapp, kartong och flexibla material till den tillväxtstarka centralamerikanska marknaden..
 
CYBSA är ett privatägt bolag med cirka tusen anställda och fem tillverkningsenheter i El Salvador och Costa Rica. Förutom inhemska kunder i de två länderna har CYBSA även omfattande försäljning i Guatemala och Honduras.

Smurfit Kappa skriver att förvärvet av CYBSA följer på en rad andra bolagsförvärv på de amerikanska kontinenterna och att det ytterligare stärker Smurfit Kappas närvaro i regionen.
Irlandsbaserade Smurfit Kappa har nu verksamheter i 12 länder från USA till Argentina och har därmed en unik position som den största pan-regionala leverantören inom sitt område.

”Den här transaktionen speglar vårt fortsatta åtagande att öka vår närvaro på de amerikanska marknaderna och den kommer att möjliggöra värdehöjande förpackningslösningar till befintliga och blivande kunder på båda kontinenterna”, säger Gary McGann, VD i Smurfit Kappa Group.

Förvärvet av Grupo CYBSA, som ska godkännas av berörda konkurrensmyndigheter, förväntas slutföras under andra kvartalet i år. De ekonomiska villkoren för affären har inte offentliggjorts.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se