Skånsk slottsvodka vann i Asiens största sprittävling

PUBLICERAD: 24 oktober 2017
UPPDATERAD: 25 januari

En glad Thomas Kuuttanen firar att  Purity Vodka nu är The Grand Asian Spirit Master.|Sedan starten 2007 har Purity Vodka nu fått över 150 internationella utmärkelser!

Purity Vodka från skånska Ellinge slott utanför Eslöv har vunnit det högsta priset i Asiens största sprittävling. Genom utmärkelsen ”The Grand Asian Spirit Master” valdes Purity Vodka till bästa spritsort i alla kategorier. Sedan starten 2007 har det skånska mikrodestilleriet nu fått fler 150 internationella utmärkelser!

The Asian Spirit Masters genomförs årligen i Hong Kong av den engelska branschtidningen The Spirit Business. Under prisutdelningen i början av oktober i Cannes stod det klart att Purity Vodka vunnit stortiteln The Grand Asian Spirit Master. Det är den högsta utmärkelsen, där samtliga produkter i alla kategorier ställs mot varandra inklusive cognac, whisky och gin.

”Jag kan med glädje konstatera att den internationella vodkamarknaden genomgår en grundläggande förändring. Att Purity Vodka vinner högsta priset, i konkurrens med världens största spritföretag, visar att smak och karaktär numera är avgörande för internationella framgångar inom lyxvodka”, säger David Rose, som är huvudansvarig för The Asian Spirit Masters. 

Prisutdelningen i The Asian Spirit Masters genomfördes i samband med mässan TFWA i Cannes, som är världens största mässa för taxfree-handel. Under mässan delades även priser ut i tävlingen The Vodka Masters. Där belönades Purity Vodka med guldmedalj i totalt sex kategorier inklusive bästa ultra premium vodka, bästa ekologiska vodka samt bästa mikrodestilleri.

”Traditionell vodka är smak- och doftlöst med mer eller mindre stor eldighet. För mig betyder karaktären precis allting”, säger Thomas Kuuttanen, som är Master Blender på Purity Vodka.

Genom att tillverka ett riktigt fylligt destillat överröstas alkoholen, vilket ger en mjuk och karaktärsfull vodka utan eldighet. Det är hemligheten varför Purity Vodka fortsätter att dominera internationella spritävlingar.

Efter att främst varit inriktad på USA-export satsar Purity Vodka nu även på sin svenska hemmamarknad. För att göra vodkan tillgänglig för fler genomfördes en kraftig prissänkning i september från 481 kronor till 298 kronor.

Text Carina Malm

 

 

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX