Coca-Colas kampanj ”Share a Coke” lanserades för två år sedan och har blivit en stor framgång världen över. I kampanjen är Coca-Colas varumärke på PET-flaskor och dryckesburkar ersatta med landstypiska egennamn och smeknamn och tanken är att på så sätt uppmana konsumenterna att dela en Coke med vänner och familj.
Nu har Coca-Cola utökat kampanjen genom att i vissa länder ersätta de tryckta namnen på flaskor och burkar med motsvarande namn utförda i punktskrift (braille).
Konceptet med Coca-Cola-förpackningarna med braille utvecklades av den mexikanska annonsbyrån Anónimo och produkterna finns nu i Mexico och Argentina. På dryckesburkarna är braille-skriften åstadkommen direkt i metallytan genom prägling och på PET-flaskorna är braille-punkterna tryckta på etiketterna.
”Det är inte sannolikt att braille-kampanjen rullas ut i större skala, men den är ändå ett bra exempel på hur Coca-Cola Company tänker bortom det självklara och skapar anmärkningsvärda förpackningslösningar”, säger konsultföretaget PackHub, specialiserade på förpackningsinnovationer, i en kommentar.