Sett på Scanpack: Fängslande bildsvep med färg och fart!

PUBLICERAD: 23 oktober 2018
UPPDATERAD: 25 januari

FÄRGRIKT. nord emballage/packnews och Svenska Livsmedel/livsmedelsnyheters monter väckte stor uppmärksamhet för sin färgglada design. ”Ni sticker verkligen ut”, var en vanlig kommentar från besökarna. Vi bugar och tackar!|FARTFYLLT. Det var full fart i de flesta montrar – men kanske mest i Nord Drivesystems monter. Där kunde besökarna nämligen prova på att köra Formel 1 i en mycket verklighetstrogen simulator! Många avåkningar blev det… och en eller annan stukad självkänsla!
|CHAMPAGNE. En och annan skumpaflaska öppnades säkert runt om bland montrarna på mässgolvet för att fira en lyckad första Scanpack-dag. Men ingen butelj större än den champagneflaska i wellpapp, som DS Smith visade upp i sin monter!
|FÄNGSLANDE. Kriminalvården finns på plats med en monter, där man ställer ut praktiska trälådor och andra trädprodukter, som tillverkats av intagna på ett knappt 20-tal svenska fångvårdsanstalter. Här visar Björn Sjögren några sådana alster.
|PRONOVA. Halmstadbaserade Pronova tillhör de trogna Scanpack-utställarna. Företaget producerar och levererar både påsmaskiner (kända under namnet Joker) och flexibla påsar. Malin Hammarsten visar exempel på sådana påsar i laminat, lämpliga för livsmedel.
|SMART. Många smarta förpackningar och förpackningslösningar går att hitta på årets Scanpack, vilket får åskådliggöras med den här monterexponeringen, som finns hos Antalis, leverantör av papper, förpackningar och material för storformatstryck.
|UNDERHÅLLNING. Vår norska medarbetare Per Øyvind Nordberg är en hejare på gitarr och sång. Och det demonstrerade han med ackuratess, när de samverkande norska utställarna i hall C bjöd på tilltugg och underhållning vid första dagens avslutning.

Vid Scanpack 2015 kom 2.300 besökare den första dagen och vid årets första mässdag kom cirka 10 procent fler, enligt en uppskattning från Scanpacks mässledning. Det innebär att cirka 2.500 – 2.600 förpackningsintresserade personer sökte sig till Svenska Mässan på Scanpacks dag 1. En bra start på årets mässa!

Här ovan kan du se ett snabbt bildsvep från första Scanpackdagen!

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Rikard Ahlin slutar som vd på Ettiketto AB

Rikard Ahlin slutar som vd för Ettiketto AB och efterträds av Johanna Herstedt. Rikard fortsätter som vd för Ettiketto Group.
ettikettox

Bisfenoler i kontakt med livsmedel förbjuds

Nu blir det förbjudet att använda bisfenol A och andra bisfenoler som klassificeras som farliga i material som kommer i kontakt med livsmedel. EU-kommissionens beslut är en konsekvens av att Efsa har skärpt sin bedömning av hur mycket bisfenol A man kan få i sig utan risk för hälsan.
Konservburkar

EUBP: ”Bioplast en nyckelfaktor för uppfyllandet av PPWR-förordningen”

Bioplaster kommer att få en allt större framtida betydelse i och med införandet av EU:s förpacknings- och förpackningsavfallsförordning PPWR. Det anser organisationen European Bioplastics (EUBP) och dess VD Hasso von Pogrell.
euflag-ppwr-toppx

Pappersbarriär prisad i hållbarhetstävling

Tetra Pak har mottagit utmärkelsen 'Resource Efficiency' vid Sustainable Packaging News Awards 2024, för sin pappersbaserade innovation inom barriärmaterial.
Mimosa_choco_3d-strawsx