Scanvaegt ingår partnerskap med dansk mjukvaruutvecklare

PUBLICERAD: 23 maj 2019
UPPDATERAD: 25 januari

Från vänster: VD Jan Elgaard och EVP Jan Deding från Scanvaegt Systems och CTO Benny Filtenborg och VD Søren Schultz Jespersen från Accuratech.

Danska Scanvaegt Systems A/S, som bland annat tillverkar vägnings- och inspektionsutrustningar för livsmedelsindustrin, har ingått partnerskap med likaledes danska företaget Accuratech ApS, som erbjuder kundanpassade mjukvarulösningar för företag inom livsmedelsindustrin.

Partnerskapet innebär bland annat att Scanvaegt Systems köper aktiemajoriteten i Accuratech, som hädanefter ingår i Scanvaegt-gruppen.

Scanvaegt skriver i ett pressmeddelande att de två företagen kommer att ha ett mycket tätt samarbete i utveckling av hård- och mjukvarulösningar för livsmedelsindustrin. Accuratechs nuvarande ägare fortsätter i ledningen för företaget och kommer alltså även fortsatt att ha de överordnade ansvaret för den framtida mjukvaruutvecklingen och för den dagliga ledningen av Accuratech.

”Styrkan i den nya konstellationen är många års erfarenhet, vår position på marknaden och en större, gemensam medarbetarstab, som kommer att arbeta i nära samarbete kring framtida lösningar. Kunderna vill ha standardlösningar som kan skräddarsys och uppgraderas. Det kommer vi nu i högre grad att arbeta med i den här nya konstellationen”, säger företagsledningarna för Scanvaegt och Accuratech i ett gemensamt uttalande.

Scanvaegt fortsätter utvecklingen av sitt PlusFlex PM, som är ett mjukvarusystem för styrning och övervakning av dynamiska vågsystem. Scanvaegt fortsätter också med att erbjuda underhåll och support till PlusFlex– och OrderFlex-kunder. Kunderna kommer på sikt att erbjudas nya uppgraderingspaket till de nya mjukvarulösningarna. På samma sätt kommer Accuratech att fortsätta mjukvaruutveckling, underhåll och support för Shopfloor Management Suite till befintliga kunder och till segment utanför livsmedelsindustrin.

—————————————————
Scanvaegt Systems A/S utvecklar, tillverkar och säljer vågsystem, portioneringssystem, etiketteringslösningar och inspektionsutrustning, samt tillhörande IT-system och spårningslösningar. Företaget har 220 medarbetare och har sitt huvudkontor i Aarhus, försäljnings- och servicenät i Danmark, dotterbolag i Norge, Sverige, Tyskland och Polen, samt återförsäljare i en rad andra länder. Scanvaegt Systems A/S ägs av danska Grundtvig Invest A/S.

Accuratech ApS är en dansk mjukvaruutvecklare som sedan 2004 har specialiserat sig på livsmedelsproduktion. Accuratech erbjuder kundanpassade mjukvarulösningar och har stor expertis inom produktionsregistreringar, spårbarhet, kvalitetssäkring, processäkring, driftsuppföljning, etikettering, vägning, datainsamling och integration med andra system.

 

Senaste nytt

Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Svensk Plaståtervinning är den första sorteringsaktören på den europeiska marknaden som uppfyller kraven för RecyClass-certifiering av återvunnen plast för livsmedelskontakt.
Foto: Peter Holgersson AB
Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Sverige sätter världsrekord i återvinning

Sverige kan nu titulera sig som världbäst på återvinning. Den 1 november samlades över 50 kilo tomma dryckeskartonger in under en timme i Solna, vilket resulterade i en Guinness Worlds Records-titel. Världsrekordet arrangerades av Oddlygood i samarbete med kreatören Liam Kalevi.
Carina
Sverige sätter världsrekord i återvinning

Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.
neil-felton-ceo-fespa-e1602838208704
Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

För drygt tre år sedan tillträdde Marie Samuelsson som vd för Ecolean. Nu kliver hon av och ersätts av Thomas Hultin.
ecolean-aus-pida-utvald
Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback