QX-900 - snabb och flexibel trågförseglare från Ishida

PUBLICERAD: 25 augusti 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Ishida Europes nya trågförseglare QX-900 är snabb, kompakt och flexibel. (Bild Ishida Europe)

Våg- och förpackningsmaskinspecialisten Ishida Europe har utökat sin QX Flex-serie med trågförseglare med modellen QX-900. Den nya förseglaren möter marknadens efterfrågan på en snabb, kompakt och flexibel maskin.

Den nya QX Flex-modellen klarar en tillverkningshastighet av 15 cykler i minuten, med sju tråg i varje cykel, vilket ger en produktionskapacitet av 105 tråg i minuten. Maskinen kan försegla både med eller utan modifierad atmosfär (MAP).

Ishida Europe skriver i ett pressmeddelande att QX-900 kan integreras med Ishidas prisvinnande läckagekontrollsystem AirScan, som detekterar koldioxidläckage från MAP-förpackningar med en hastighet av upp till 180 förpackningar i minuten.

På köpet får QX-900-köpare Ishidas datafångstverktyg Sentinel ™ Reporting Pack. (Bild Ishida Europe)

QX-900 kan hantera tråg i en rad olika förpackningsmaterial och –format, inklusive tråg av återvunnen kartong och monoplast samt de senaste varianterna av så kallade ”skin packs”.

Den nya trågförseglaren kan enkelt integreras i befintliga förpackningslinjer eller fungera som en ”stand-alone”-maskin.

Ishida Europe skriver att alla som köper en QX-900 på köpet får bolagets datafångstverktyg Sentinel ™ Reporting Pack, som kan leverera prestationsdata live till handhavare och operatörer av Ishida-maskiner var som helt i världen.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Förpackningar på menyn i P1

Programmet Meny i Sveriges Radio handlade den 13 februari om matförpackningarna av i dag och vad som kommer att hända i framtiden, inte minst med tanke på EU-lagstiftningen.
jonathan-velasquez-c1ZN57GfDB0-unsplashx

Lantchips lanserar svenskifierad chipspåse

Chipstillverkaren Lantchips ger ut en ny förpackningsdesign för den europeiska marknaden. Den nya chipspåsen ska kommunicera chipsens svenska ursprung och har därför täckts av illustrationer som alla symboliserar Sverige, ritade av illustratören Marc ”UÅ” Strömberg, mot en off white-bakgrund. Resultatet är högst troligt den snyggaste chipspåsen du skådat.
chips1x

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco