Prestigefyllt bioplastpris till PepsiCos flexibla chipspåse

PUBLICERAD: 23 september 2018
UPPDATERAD: 25 januari

PepsiCos flexibla chipspåse av bioplast testas för närvarande på marknaderna i Chile och USA.

I 2018 års upplaga av ”Innovation in Bioplastics Award” gick förstapriset till välkända dryckes- och livsmedelföretaget PepsiCo och plastinnovationsföretaget Danimer Scientific för en komposterbar chipspåse, tillverkad i bioplast. Den årliga utmärkelsen delas ut avbioplastdivisionen inom organisationen The Plastics Industry Association (PLASTICS) och tilldelas företag, som använder bioplaster till innovativ och ändamålsenlig produktdesign.

”Vi är glada att kunna hedra Danimer och PepsiCo för deras kreativa tillämpning av bioplast. Sådana innovationer är viktiga för att utveckla bioplasterna som ett konkurrenskraftigt alternativ och skapa fler tillämpningar inom olika branscher”, sade PLASTICS VD William R. Carteaux i samband med prisutdelningen under eventet ”Bioplastics Week”.

Materialet i PepsiCos chipspåse består av två olika bioplastresiner, utvecklade av Danimer Scientific. Resinerna Danimer 24365B respektive Danimer 01112 består av blandningar av biopolymerer och mineralfyllmedel. Materialet har formen av en vitfärgad film, som kan förses med tryck samt formas till flexibla påsar genom konventionell filmblåsning. Materialet och chipspåsarna testas för närvarande i USA och Chile och ytterligare tester är planerade till den indiska marknaden nästa år.

När det gäller prestanda är PepsiCos bioplastbaserade chipspåse jämförbara med PepsiCos nuvarande chipspåsar tillverkade av konventionell fossil plast. Påsarna är bionedbryutbara i indsutriella komposter enligt det österrikiska certifieringsorganet TUV.

”Industrin blir alltmer miljömedveten och vi ser fram emot att fortsätta samarbetet med PepsiCo och utveckla ännu fler bionedbrytbara och komposterbara plastprodukter”, säger Scott Tuten, marknadschef hos Danimer Scientific.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.
tetra lastbilx

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top