“Please, release me!” Minikonferens om förpackningars tillgänglighet och öppningsbarhet

PUBLICERAD: 26 januari 2015
UPPDATERAD: 25 januari


Den 26 februari arrangerar förpackningsklustret Packbridge ännu en av sina uppskattade minikonferenser ”Packbridge efter 3”. Den här gången styr man kosan till skånska Eslöv och ämnet för dagen blir förpackningars tillgänglighet för konsumenter.
Under ämnesrubriken ”Please, release me – From wrap rage to accessible design” kommer fyra kunniga föredragshållare att ge sin syn på hur förpackningar kan göras mer lättillgängliga och öppningsbara.

Svårigheten att öppna vissa typer av förpackningar har funnits och debatterats i princip sedan den moderna konsumentförpackningen föddes i mitten av 1950-talet. Konsumenterna har klagat på öppningsbarheten hos förpackningar som blisterförpackningar, glasburkar, konservburkar och förpackningar med små skruvförslutningar, för att bara nämna några exempel.

”Det är ett mycket komplext problem, där många faktorer spelar in, och en universallösning finns knappast. Smarta lösningar finns det dock och det borde finnas fler av dem”, skriver Packbridge i informationen inför minkonferensen i Eslöv.

De fyra föredragshållare, som medverkar i konferensen, är Helle Antvorskov från Teknologisk Institut i Danmark, Sara Norman från SIS (Svenska Standardinstitutet), LTH-forskaren Giana Lorenzini , specialist på läkemedelsförpackningar och deras öppningsbarhet, och Lars Vestergaard  från förpackningsföretaget Scandiflex.

Vid ”Packbridge efter 3” i Eslöv kommer man också att presentera den idé, som man tycker är bäst i utmaningen ”Please, release me”, som genomförts på Packbridges digitala verktyg för öppen innovation och som finns tillgänglig på webbadressen www.letsopenup.se
En belöning på 400 euro väntar för den segrande idén.

Plats för ”Packbridge efter 3” den 26 februari blir Medborgarhuset i Eslöv. Mer info på Packbridges hemsida.

 

 

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX