”Pick-train” gör lagerplock både enklare och snabbare

PUBLICERAD: 21 november 2018
UPPDATERAD: 25 januari

I sitt höglager i Hisingskärra använder e-handelsföretaget Jollyroom sig av Helge Nyberg AB:s patenterade ”pick-train”-koncept.
|Närbild på hur ”pick-train”-kopplingen fungerar mellan två truckvagnar.
|”Vi är stolta över vårt unika och patenterade koncept”, säger VD Peter Sprigg.

Trucktillverkaren Helge Nyberg AB i Ulricehamn har utvecklat ett nytt system för sammankoppling mellan två truckvagnar, som eliminerar behovet av dragstång och gör att orderplocket blir enklare och snabbare.
Systemet kallas ”pick-train” och har beviljats patent hos European Patent Office.

Helge Nyberg AB skriver i ett pressmeddelande att ”pick-train”-konceptet, som är avsett för sammankoppling av två vagnar,  innebär att avståndet mellan vagnarna blir betydligt kortare, än när man använder en vanlig dragstång. Fördelarna blir både ergonomiska och ekonomiska, då plockarens antal steg reduceras kraftigt och sparar både tid och kraft.

”Vår speciella dockningslösning mellan truck och vagn, som också eliminerar behovet av dragstång, tillsammans med den patenterade pick-train-kopplingen ger oss ett helt unikt koncept, som vi är både stolta och glada över”, säger Peter Sprigg, VD på Helge Nyberg AB.

Förutom att orderplocket går snabbare och sparar tid och kraft hos lager- och plockpersonal, så gör ”pick-train”-systemet också att det blir smidigare att ta sig fram i trånga gångar mellan lagerhyllor, eftersom vändradien för truck plus vagnar blir betydligt mindre.

På e-handelsföretaget Jollyroom i Hisingskärra använder man sig av Helge Nybergs ”pick-train”-koppling på truckarna i höglagret.

”Den här kopplingen är helt vass! Att kunna svänga runt i smala gångar, gör att vi får bättre plats och mer effektivitet”, säger Martin Blidberg, driftschef på Jollyroom.

——————————————————-
Helge Nyberg AB, som är specialister på intern materialhantering, utvecklar och tillverkar truckar och vagnar i Ulricehamn, under varumärket Ergobjörn. Företagets produkter och lösningar finns globalt i över 60 länder.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se

Nu kan tjockare material köras i Ricoh Pro C9500

Ricoh utökar möjligheterna i sin digitalpress Pro C9500. Maskinen har en ny tjänst som gör det möjligt att skriva ut tjockare material än tidigare som till exempel olika förpackningar.
Rihcox