Papyrus Supplies byter namn till Procurator Sverige AB

PUBLICERAD: 27 november 2017
UPPDATERAD: 25 januari

Papyrus Supplies

Den 1 januari 2018 byter Papyrus Supplies AB namn till Procurator Sverige AB som ett resultat av OptiGroups förvärv av Procurator AB i februari 2017. Den hittillsvarande verksamheten i Procurator AB fortsätter under oförändrat namn.
Papyrus Supplies är en ledande nordisk grossist av förpackningslösningar, hygienartiklar och städprodukter. 

”Till en början kommer Procurators verksamhet att drivas i två olika juridiska enheter med bas i Mölndal respektive Malmö. Vi har redan nu ett utbrett samarbete mellan våra tre affärsområden, där vi delar produktkunskap och samarbetar på kundsidan, något som gynnar båda bolagen och våra kunder”, säger Zdenko Topolovec, VD för de båda Procurator-bolagen. 

”Via Procurator får vi även tillgång till arbetskläder och personlig skyddsutrustning. Det är ett mycket intressant komplement till vårt breda sortiment av förpackningslösningar”, säger Ole Trommler, affärsområdeschef Industrial Packaging Solutions

 

 

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX