Packaging Materials är en helt ny division inom Stora Enso

PUBLICERAD: 4 december 2019
UPPDATERAD: 25 januari

Hannu Kasurinen blir chef för den nya divisionen Packaging Materials, som börjar verka den 1 januari 2020. Fram till dess är han också utsedd till chef för divisionen Consumer Board., som 1 januari inlemmas i Packaging Materials. (Bild Stora Enso)

Packaging Materials är en helt ny division inom Stora Enso. Den nya divisionen skapas genom att Stora Enso slår samman verksamheten för wellpappråvara i divisionen Packaging Solutions med hela divisionen Consumer Board. Ändringen träder i kraft den 1 januari 2020 och divisionschef för den nya divisionen blir Hannu Kasurinen.

Hannu Kasurinen har också med omedelbar verkan utsetts till medlem i koncernens ledningsgrupp och divisionschef för Consumer Board fram till den 1 januari 2020, då den nya divisionen Packaging Materials börjar verka.

Den nuvarande divisionschefen i Packaging Solutions, Gilles van Nieuwenhuyzen, kommer att lämna sin position den 6 december för nya karriärmöjligheter utanför bolaget. Sökandet efter en ny divisionschef för Packaging Solutions kommer att inledas och David Ekberg, för närvarande SVP och Head of Business Unit Corrugated Nordics inom divisionen, tillträder som tillförordnad divisionschef för Packaging Solutions från och med den 6 december.

Stora Enso skriver i ett pressmeddelande att den återstående verksamheten inom Packaging Solutions kommer tillsammans med Stora Ensos nyligen bildade enhet för formpressad fiber att utgöra ett mer fokuserat Packaging Solutions.

”Eftersom samhällets utveckling mot en cirkulär bioekonomi går allt snabbare skapar vi en organisation som ytterligare stärker vår förmåga att driva innovation och hållbarhet med en gemensam agenda. Divisionen Packaging Materials kommer att innebära ett ännu starkare kunderbjudande för konverterare, varumärkesägare och återförsäljare, som omfattar kartong av såväl nyfiber som återvunnet material. För Packaging Solutions ökar vårt fokus på att utveckla nya tjänster och förpackningslösningar, samt innovationssamarbeten i hela värdekedjan för att ta fram nya förnybara förpackningar. Ett exempel är vår nya verksamhet för formpressad fiber, som kommer att ingå i divisionen Packaging Solutions. Vi kommer även att kunna fokusera mer på förnybar förpackningsdesign”, säger Stora Ensos nytillträdde VD och koncernchef Annica Bresky.

Hannu Kasurinen var tidigare SVP, Liquid Packaging and Carton Board inom divisionen Consumer Board. Han har innehaft flera ledande positioner inom Stora Enso, bland annat Group Treasurer, SVP of Strategy samt divisionschef för Wood Products.

”Hannu Kasurinen har lång och bred erfarenhet av krävande ledarpositioner inom Stora Enso och har även tidigare suttit med i koncernens ledningsgrupp. Jag är mycket glad att kunna erbjuda honom en plats i ledningsgruppen igen. Jag är övertygad om att hans erfarenhet kommer att bli en värdefull tillgång i teamet på vår fortsatta transformationsresa som ´the renewable materials company´”, säger Annica Bresky.

”Jag ser fram emot att utveckla verksamheten inom Packaging Materials tillsammans med våra kunder. Cirkularitet utgör en grundläggande del av Stora Ensos arbete och är en viktig drivkraft i vår produktutveckling. Vi kommer att fortsätta att skapa nya innovationer och lösningar som svar på konsumenternas behov av förnybara, återvinningsbara, fiberbaserade förpackningsmaterial med lågt koldioxidavtryck”, kommenterar Hannu Kasurinen.

”Jag vill tacka Gilles van Nieuwenhuyzen för hans värdefulla arbete med att utveckla vår förpackningsverksamhet under hans tid inom Stora Enso”, avslutar Annica Bresky.

Senaste nytt

Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Konsumenter föredrar återvinningsbara förpackningar, men pris, prestanda och regleringar avgör vad som är möjligt. Det visar en rapport från McKinsey.
clark-tibbs-oqStl2L5oxI-unsplashx
Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Svensk massa-, pappers- och sågverksindustri står inför ökade kostnader på minst 2 miljarder kronor per år från 2026, till följd av beslut på energi- och transportområdet.
Hans Ekman
Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Utvecklingen av bioplaster står inte stilla, men alltför många tar beslut på gårdagens nyheter. I Nordisk Bioplastförenings webinar ”Bioplaster – en dold skattkammare!” kan du gratis få lära dig det många ännu inte vet om bioplaster..!
skattkista-topp
Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Nu packas alla Löfbergs hela bönor i monomaterial vilket gör förpackningen är helt återvinningsbar. Övergången är ett steg mot en mer hållbar materialhantering och cirkulär ekonomi.
Madelene Breiling 2x
Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx
Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx
Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx
Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX
Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback