Ordförandeklubban i iFoodbag ska nu svingas av Bengt Baron

PUBLICERAD: 20 juni 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Bengt Baron blir nu ny styrelseordförande i iFoodbag.|iFoodbags grundare Karl Fallgren fortsätter som VD i företaget.
|iFooidbags innovativa kylbag kan hålla livsmedel frysta och kalla i upp till 24 timmar.

Bengt Baron, f.d. OS-guldmedaljör i simning och med erfarenhet som VD för flera stora företag, tar nu över ordförandeklubban i iFoodbag efter företagets grundare Karl Fallgren.
Valet av ny ordförande i iFoodbag görs bland annat för att stärka företagets ledningsteam, inte minst mot bakgrund av den stora order, som företaget fick nyligen, och som innebär att man ska leverera upp till 20 miljoner exemplar av sina innovativa kyl- och fryskassar till Kenya (Läs HÄR).

Bengt Baron är för många känd som simmaren som tog guld i OS 1980 i Moskva. Efter simkarriären började han studera vid Haas School of Business vid University of California i Berkeley, där han tog en MBA 1988. Sedan dess har han varit VD och chef för företag som Vin & Sprit, Absolut Vodka, Leaf och Cloetta, samt innehaft chefspositioner inom Kodak, Coca-Cola, Frionor, med flera. Förutom det nya uppdraget som ordförande i iFoodbag sitter Bengt Baron för närvarande även i styrelsen för Thule Group (styrelseledamot) samt hjälmteknikföretaget MIPS (styrelseordförande). 

”Det här är en spännande möjlighet. Jag har ett stort blågult hjärta och tycker att det är otroligt viktigt att utveckla svenska företag. iFoodbag har stor ambition och har många möjligheter med sin produkt, som kan göra så mycket gott, alltifrån att förenkla vardagen för många, till att faktiskt lösa rejäla globala problem med distribution av mat och medicin i tuffa klimat. Och när man tänker på den potentialen är det inte svårt att bli entusiastisk”, säger Bengt Baron.

Bengt Baron tillträder rollen som styrelseordförande i iFoodbag efter företagets grundare Karl Fallgren, som innehaft posten sedan starten 2013. Karl Fallgren fortsätter efter skiftet sitt engagemang som VD i företaget.

”Vi är såklart väldigt glada över att få in den här styrkan i företaget och vi känner att Bengt Baron är helt rätt person att hjälpa iFoodbag att utvecklas ännu mer. Det här är ett stort steg i precis rätt riktning för oss, att få en så kunnig styrelseordförande med en bred kompetens inom näringslivet”, kommenterar Karl Fallgren.

 

 

Senaste nytt

Nya prishöjningar på polyeten och wellpapp enligt PackIndx

Det oroliga världsläget gör det extra viktigt att följa utvecklingen på råmaterial för förpackningsindustrin. PackIndx har lagt lite extra tid på detta. Den 4 mars kunde de visa hur situationen i Mellanöstern påverkar framför allt plastpriserna. Sedan dess har mycket hänt, här finns ytterligare info från PackIndx gällande polyeten och papper/wellpapp.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

Durst tar nästa steg med AI-driven plattform

Durst Group lanserar Kyveris, en plattform med AI-driven intelligens för digital produktion, som beskrivs som nästa evolutionära fas i företagets 90-åriga historia.
Durst-vd-1536x1024x

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX