OptiGroup köper dansk-svenska förpackningsbolaget Vangby

PUBLICERAD: 3 november 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Glada chefer firar affärsuppgörelsen. Från vänster Fredrik Sätradahl, VD för Vangby Sweden AB i Jönköping, Jakob Vangby, VD för Vangby A/S i Næstved och Jesper Hall, affärsområdeschef Packaging inom OptiGroup. (Bild Vangby)|”Vi förbättrar vår nordiska marknadsposition inom förpackningar”, säger Sören Gaardboe, OptiGroup. (Bild OptiGroup)

Svenska koncernen OptiGroup, som är specialiserade på leveranslösningar till B2B-kunder, bland annat inom förpackningar, har förvärvat 100 procent av aktierna i förpackningsspecialisten Vangby A/S med verksamheter i Sverige och Danmark.

Affären är genomförd inom OptiGroups affärsområde Packaging och innebär en första ingång till den danska förpackningsmarknaden för OptiGroup. Köpeskillingen har inte offentliggjorts.

Vangby, som omsatte 83 miljoner danska kronor år 2020, är en etablerad och komplett leverantör av förpackningsmaskiner. Vangby kommer nu att bli en del av OptiGroup Packaging, men fortsätta att verka under sitt nuvarande varumärke. Sedan 27 år har Vangby har sitt huvudkontor i danska Næstved, men kommer i januari nästa år att flytta till nya och större lokaler i Ringsted.

”Vi förbättrar vår nordiska marknadsposition inom förpackningar”, säger Sören Gaardboe, OptiGroup. (Bild OptiGroup)

OptiGroup skriver i ett pressmeddelande att förvärvet ytterligare kommer att förbättra bolagets möjlighet att förse kunder med innovativa förpackningslösningar och att transaktionen är i linje med OptiGoups tidigare förpackningsrelaterade förvärv i Sverige, Finland och Nederländerna.

”Genom förvärvet av Vangby, kommer vi att ytterligare förbättra vår nordiska marknadsposition för förpackningar, särskilt inom området förpackningsmaskintjänster”, säger Sören Gaardboe, VD och koncernchef för OptiGroup.

”Sedan jag startade verksamheten för 27 år sedan på en vind i Holme Olstrup har Vangby vuxit till att bli en stor aktör på den danska och svenska marknaden för förpackningsmaskiner och förpackningsförbrukningsvaror. Att gå med i OptiGroup är det rätta valet för oss. Företagskulturen passar oss bra och ger oss möjlighet att växa och utvecklas vidare. Jag ser verkligen fram emot att fortsätta resan som en del av OptiGroup”, säger Jakob Vangby, grundare och ägare till Vangby A/S.

OptiGroup, med huvudsäte i Mölndal, är en europeisk distributionsgrupp, som erbjuder kundanpassade leveranslösningar till B2B-kunder. Koncernens omsättning är i storleksordningen en miljard euro och företaget har ca 1.600 anställda

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX